Yük ağır, yol uzun, vakit dar…

Yük ağır, yol uzun, vakit dar…
Muhammed Muhsin AKSOY (1 Eylül 2013)

Bir yola girdik, fedakarlık gerektiren zor bir yola girdik. Yaşıtlarımızın eğlenmek için hayal kurduğu bir zamanda, millet olarak birlikteliğimizin daim olması ve dünyada adaletin hakim olması için hayal kurulan bir yola girdik.

Her gerçeğin bir hayalle başladığını bilerek girdiğimiz bu yolda bizi yarı yolda bırakanlar olabiliyor. İdealimiz için yaptığımız fedakarlıklardan ötürü sevdiklerimizi kaybettiğimiz zamanlar oluyor. Ama bize yapılan kötülükleri unutup iyilikleri her zaman hatırımızda tutmaya gayret ediyoruz. Zaten düşünecek onca şeyin arasında bize yapılan yanlışları düşünmeye ayıracak vaktimiz de yok.

İnsanlar elbette hata yapabilir, samimiyetle pişman olan insanlara kapımız her daim açıktır, ancak yaptığı hatayı biz unutsak da kendisi unutmamalıdır. Çünkü olur da tekrar aynı hatayı yaparsa Müslüman iki kez aynı delikten ısırılmaz sözü doğrultusunda hareket etmek durumunda oluruz. Ayrıca yaptıkları yanlışa rağmen tekrar aramıza aldığımız insanlar yaptıklarını unutup pişkince çeşitli söylemlerde bulunursa bu tarz insanlara da gülüp geçeriz.

Bazı insanlara çeşitli zamanlarda sorumluluklar veriyoruz. Bazen çalışmalara davet ediyoruz. Davetlerimize samimiyetsiz veya ciddiyetten uzak yaklaşanlar olabiliyor. Yarının liderleri bugünün gençleri olacaktır. O yüzden bugün çalışmalardan kaçanlar, eğlence hayali kuranlar yarın bir talepte bulunduğu zaman en yakınımız bile olsa kendilerini tanımayacağız.

Tanıyacağımız insanlar; bugün fedakarlık yapan, çalışmalarımızı ciddiye alan, düşüncelerimize saygı duyan, hangi düşünceye sahip olursa olsun doğruluk ve dürüstlükten ayrılmayan mert insanlar olacaktır.

Biz bugün eğlencelerimizden, zamanımızdan, sevdiklerimizden fedakarlık yapıyoruz. Eksik ve hatalarımızla elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Birçok insanın hayali üniversite bitirip, bir yere yerleşmek ve ardından aile kurmaktır.

Biz de insanız, biz de genciz ve herkesin istediği gibi düzenli bir yaşantı bizlere de cazip geliyor. Ama bizim hayallerimiz bu kadar basit olmamalı. O yüzden sıradışı bir yaşam tarzı içerisindeyiz.

Ama şunu herkes bilsin ki “hazır ol da değildik, rahat da durmayacağız”.

Gizli bir hedefimizin olmadığı, idealimizin ve hedeflerimizin açık olduğu bu yolda bizi seven böyle sevsin. Bizimle bir yola girecek olan bu şartları kabullenerek girsin.

Yükümüz ağır, yolumuz uzun, vaktimiz dar…