Yorgan gidiyor kavga bitmiyor!

Yorgan gidiyor kavga bitmiyor!
Muhammed Muhsin AKSOY (09 Mayıs 2012)

Şike; yaklaşık bir yıl boyunca en çok konuşulan konuların başında geliyor. Artık taraftarlar birbirlerine hakaret ve küfürde sınır tanımıyor.

Önce spor nedir buna kısaca değinelim. Spor, insanların ferdi veya toplu olarak, önceden belirlenmiş bir düzen içinde başarı elde etmeye yönelik ve mücadele heyecanını yaşamak için yaptığı beden hareketlerinin bütününe verilen genel isimdir.

Spor yapmaktaki amaç insanın bireysel olarak sağlığını düzenli bir şekilde tutmaktır. Birçok kişinin söylediği şekliyle de spor kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi kavramlarla anılmaktadır.

Ama günümüze baktığımızda sporun hiç de öyle göründüğü gibi olmadığı ortaya çıkıyor. Özellikle futbol müsabakaları artık insanların kafalarında savaş niteliği taşıyor. Rakip taraftarın üzerine giymiş olduğu formayı gören taraftar sanki boğanın kırmızı beze karşı sinirlenip saldırması gibi bir psikolojiye girip saldırganlaşıyor.

Yazımın başında bahsettiğim şike konularına da değinmek istiyorum. Bir şike furyasıdır gidiyor. İlgili makamlarca bazı insanlar suçlu görülüp suçları ispat ediliyor. Ancak suçlu görülen kişiler taraftarlarınca savunuluyor adeta kahraman ilan ediliyor. Yani hakkı hukuku üstün tutan zihniyet yerine benim adamımsa haklıdır mantığı zihinlerde yerleşmiş durumda.

İnsanlar tutmuş oldukları takımlarına gelen en ufak eleştiriyi kabullenemiyor ve bundan ötürü katil olmayı bile göze alabiliyor. Her alanda çığırdan çıkan dünyada yine futbolla ilgili bir olayı hatırlamakta fayda var. Mısır’ın Port Said kentindeki bir futbol maçında çıkan olaylarda 74 kişi hayatını kaybetmişti.

Şunu da unutmamak lazım ki oyuncular sahaya çıkar oyununu oynar parasını alır. Saha içinde birbirleriyle itişip kakışırlar ama akşam gider almış oldukları paralarla eğlenirler. Bunun bilincinde olmak lazım. Sizler paraları verip sahaya giriyorsunuz, Nasreddin Hocanın kavgayı ayırmak için sokağa çıktığında yorganı çalınması gibi yorganı kaptırıyorsunuz ve kavga bitiyor. Ama günümüzde yorgan gidince kavga bitmiyor ne hikmetse.

Allah (cc) bizlere hakkı üstün tutmayı, bizleri oyalamak, düşünen, araştıran, sorgulayan insanlar olmamızı engellemek için planlanan bu oyunlara karşı uyanık olmayı bizlere nasip etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir