Uzun vadeli başarı için…

Uzun vadeli başarı için…
Muhammed Muhsin AKSOY (3 Eylül 2013)

Çok fazla sorulan bir sorudur. Nasıl başarılı olabilirim? En başta bu soruyu soranlara gerçek başarının ne olduğunu anlatmak gerekir. Eğer gerçek başarının ne olduğunu noktasında bir bilinç aşılamazsak, silah kullanmasını bilmeyen birinin eline namlusunda mermi olan bir silahı vermek gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

En başta bilinmesi gereken konu uzun vadeli başarıların doğruluk ve dürüstlük üzerine inşa edileceğidir. Doğruluk ve dürüstlük olmadan elde edilen kazanımlar başarı değildir. Önemli olan kişiliğinden ve söylemlerinden taviz vermeden bir yerlere gelebilmesidir.

Çeşitli entrikalarla belli noktalara gelen insanları görüyoruz. Bu insanlar kısa vadede kendilerince başarı elde ettiklerini zannedebilirler. Eğer saygı duyulan bir insan olmak isteniyorsa yamulmadan doğru bilinen yolda yürünmelidir. Sonucu ne olursa olsun her türlü fedakarlıklara katlanarak o yolda yürünmelidir.

Doğruluk ve dürüstlük yolu dikenlerle dolu zor bir yoldur. Ayağını seven insanların yürüyebileceği bir yol değildir. Bu değerlerden taviz vermeden bir şeyler yapabilmek, bir yerlere gelebilmek sabır ister. Bazen defalarca denemeyi gerektirir. En önemlisi de nasip meselesidir. Allah (cc) bir şeyi nasip etmediği zaman ne kadar çalışırsak çalışalım o şeye ulaşamayız.

İnsan neden dünyaya geldiğini ve yaşama gayesini iyi bilmeli. Aksi taktirde şahsiyetsiz insanların kuklası olabilir. İnsan şerefli bir mahluktur. Ancak şerefinden feragat etme noktasında da özgürdür.

Peygamber Efendimiz “Müslüman elinden ve dilinden emin olunan kimsedir” diye buyuruyor. Doğruluk ve dürüstlük o kadar önemlidir ki size yanlış yapmak için gelenler kendi kendine hatalarını anlar ve yanlışlarından vazgeçerler. Öyle güzel bir erdemdir ki zamanında karşınızda olanlar zamanla sizi anlar ve sizinle yoldaş olurlar.

Doğruluk ve dürüstlük inancımızın gereğidir. Dolayısıyla şairin bu dizesi de bize çok güzel bir mesaj veriyor:

İslam’ı öyle sağ, diri ve canlı yaşa ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin…

Allah (cc) bizlere inancımızı hakkıyla yaşamayı, doğruluk ve dürüstlükten taviz vermeden başarılar elde etmeyi nasip etsin. Hakkımızda kötü düşünenlerin şerrinden de bizleri emin eylesin.

Haksız bir davada “zirve” olmaktansa, haklı bir davada “zerre” olmayı tercih edenlerin hakim olduğu bir dünyada buluşmak umuduyla…

Uzun vadeli başarı için…” için bir yorum

  • Eylül 3, 2013 tarihinde, saat 12:05 pm
    Permalink

    Evet başarı öyledir.Doğal mecrasında gelişirse kavi kalır.Ancak ek gıdalarla(emperyalist destek) kısa sürede gelişirse, yıkılması da o kadar kısa süreli olur.ANAP’ta olanlar gibi. Hormonlu gıdaların dayanıksızlığı gibidir, besleme fikirli dava hareketleri, hormonsuzundan önce gelişir piyasaya çıkar ama, dayanamaz çürür…
    Günümüz siyasi arenasında arzı endam eden pek çok örnekler gibi…

Yorumlar kapatıldı.