TÖM Başkentte neler yaptı?
Muhammed Muhsin AKSOY (28 Şubat 2012)
Türkiye Öğrenci Meclisi olarak yoğun bir süreçten geçtik. Bu süreçte yazı yazmaya pek fırsatım olmadı. Şimdi ise yoğunluğumuzu biraz üzerimizden atmış durumdayız.

Bu yazımda sizlere Türkiye Öğrenci Meclisi olarak geçtiğimiz günlerde Ankara’da yaptığımız girişimler hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Şimdiye kadar 8 kez toplanmış ama formaliteden öteye geçememiş bir Türkiye Öğrenci Meclisi’miz vardı. 8. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi olarak TÖM’ü formaliteden çıkarmak için çeşitli girişimlerde bulunduk. 9. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi Üyelerimizin de desteğiyle bu çalışmalarımız 9. Döneme sarkmış oldu. Kendilerinin ilgi ve alakaları bizleri memnun etmekte ve görevimizi gönül rahatlığı ile devretmemiz konusunda bizlere güven vermekteler.

Konumuza tekrar dönecek olursak uzun süreli uğraşlarımız sonucunda Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer randevu talebimizi kabul etti ve 8 Şubat’ta kendisiyle görüşme fırsatımız oldu. Görüşmede bize ayrılan süre 20 dakikaydı. Bu kısıtlı zamanda kendilerine TÖM’ün sorunlarını ve çözüm önerilerimizi sunmaya çalıştık ama olmadı. Çünkü TÖM mensupları olarak hiçbir çalışma yapmadığımız ve her şeyi hazır beklediğimiz imajı oluştu. Bu şekilde bir tepki alınca biz de şimdiye kadar yapılan ve yapılmaya devam eden çalışmalarımız hakkında bilgiler verdik. Bu şekilde görüşme bir saate kadar sarktı ve Bakanımız taleplerimizde haklı olduğumuz konusunda bir kanaate vararak bizi Bakanklık Müsteşarına yönlendirdi.

Bakanlık Müsteşarı Zübeyir Yılmaz ile de iki saate yakın yoğun bir görüşmemiz oldu. Görüşme esnasında Talim ve Terbiye Kurulu yetkilileri de aramıza katıldılar ve notlarını aldılar.

13 Şubat tarihinde de Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Emin Karip ile yaklaşık iki saatlik bir görüşmemiz oldu.

Bakanımız, Bakanlık Müsteşarı ve TTK Başkanı ile genel olarak Türkiye Öğrenci Meclisi’nin tanınma sorunu yaşadığını, toplantıların yetersizliği ve toplantıların engellenmesinin söz konusu olduğunun, yapılacak çalışmalar için maddi sıkıntılar olduğu, öğrencilerin idari mekanizmalarda fikirlerinin alınması konusunda yaşadığımız sorunlarımızı ve çözüm önerilerimiz üzerinde görüştük.

Bu ziyaretlerimizin dışında Türkiye Öğrenci Meclisi mensupları olarak birçok siyasi ve bürokratla görüşmelerimiz oldu. Mesela Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Yalova ve Antalya başta olmak üzere birçok ilimizden milletvekilleri ile görüşerek Türkiye Öğrenci Meclisi’miz tanıtılarak destek istendi.

Türkiye Öğrenci Meclisi olarak bizler elimizden geleni yaptık. İnşallah olumlu neticeler alırız.

Gayret bizden, muvaffakiyet Allah’tandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir