Tirajın gölgesinde kalan çalışmalar

Tirajın gölgesinde kalan çalışmalar
Muhammed Muhsin AKSOY (30 Nisan 2012)

Günümüzde basın iyice tiraja yönelik haberler yapmaya başladı. Artık insanları bilinçlendirmek ve yaşanan olayların bilinmesi gereken yönlerini değil de tiraj yapacak yönlerini sadece ön plana döker oldu.

Bu konuyu bir örnekle gözler önüne sermek istiyorum. Örnek olarak da Türkiye Öğrenci Meclisi’ni seçiyorum.

Türkiye Öğrenci Meclisi ülkemizdeki tüm ilköğretim ve lise öğrencilerinin temsil edildiği resmi bir oluşum. 2004 yılından itibaren faaliyet gösteriyor. Ancak bu oluşumun içeriği hakkında pek fazla kimsenin bilgisi yok. Türkiye Öğrenci Meclisi hakkında insanlara sorsanız nedir bu ne iş yapar diye. Alacağınız cevap yaşlı başlı öğrencilerin başkan seçildiği bazen imam hatip liseli öğrencilerin seçtirildiği bazen de bilerek başörtüyle yemin yaptırılan bir meclistir.

Baktığınız zaman Türkiye Öğrenci Meclisi’ne kadar oraya gelen kişiler birçok seçimden geçiyor. Yine bu seçimlere katılırken insanların ne yaşına bakılıyor ne siyasi görüşüne. Ama hükümetin yılda bir kez topladığı ve basının yılda bir kez sadece başkanların yaşıyla kaşıyla başörtüsüyle gündeme getirdiği meclisi izleyenler de direk araştırmadan böyle de meclis mi olur deyip geçiyor. Ayrıca meclisi hükümetin desteklediği ve orada yaşanan olayların hükümet tarafından organize edildiği zannediliyor.

Olayın gerçek boyutuna inecek olursak hükümet kendi kurmuş olduğu bu meclisi kendisi dinlemiyor. Meclisi yılda bir kez toplayıp oraya katılan öğrencileri dinleyip alkışlıyor ve geri gönderiyor. Milyonlarca öğrencinin temsil edildiği bu meclis hükümet nezdinde bu kadar değer buluyor. Ne zaman bu meclisi aktif hale getirelim diyorsunuz işte o zaman kapatmak gündeme geliyor.

Hükümete gidip meclisi aktif hale getirelim diyorsunuz herkesin bildiği idareci profili vardır tamam yaparız hallederiz mantığı. Bu şekilde umutlanıyorsunuz ama ortaya bir sonuç çıkmıyor. Ardından hadi bunu basınla gündeme getirelim diyorsunuz basın da zaten her zaman olduğu gibi gündeme getirmeniz konuları gündeme getirmiyor. Bariz örneği de ortadadır. Geçen yıl 24 Nisan 2011 tarihinde TBMM Genel Kurulunda yaptığımız konuşmada meclisin formalite olarak işlediğini bu sorunun aşılması gerektiğini ve bu konuyla ilgili önerilerimizi sunmuştuk. Ama basında sadece bıyıklı çocuk mevzusu gündeme gelmişti. Bu yıl ise birçok arkadaşımız da meclisle ilgili konulara değindi ama basında sadece başörtüsüyle yemin eden başkan arkadaşımız gündeme geldi.

Sonuç itibariyle bir tiraj uğruna insanların dile getirmek istediği fikirler, onca emek vererek yapmış oldukları çalışmalar çöpe atılabiliyor.

Tirajın değil yapılan çalışmaların, gelecekte ülkesine faydalı olmak isteyen gençlerin önünü açacak çalışmalara destek olan bir basın görmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir