Ant içme töreninin ardından başkan, başkanvekili ve iki katip üyeden oluşacak Başkanlık Divanı seçimi yapıldı. Başkanlığa aday olan öğrenciler Öğrenci Meclisi Genel Kuruluna karşı düşüncelerini dile getirdikleri birer konuşma yaptılar.

TBMM’nin BM tarafından beğenilen ve bütün ülkelere tavsiye ettiği Türkiye Öğrenci Meclisi, 8. Dönem toplantısını 24 Nisan’da yaptı. İstiklâl Marşı okunarak başlayan toplantının açılış konuşmasını TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin yaptı. Başkan Şahin’in konuşmasının ardından Millî Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da Öğrenci Meclisi üyelerine hitap etti.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in başkanlığında devam eden toplantıda 81 ilden gelen öğrenci temsilcileri, yaklaşık 1 saat süreyle and içti. Öğrenciler, “Meclis çalışmalarına etkin ve verimli bir şekilde katılacağıma, Meclis tarafından verilen görevleri en iyi şekilde yerine getireceğime, demokrasi kültürünü okulda ve toplumda yaşatacağıma, millî ve manevi değerler ile insan hak ve özgürlüklerine saygı duyacağıma, Atatürk’ün gösterdiği çağdaş ve demokratik hedeflere ulaşmak için azimle çalışacağıma ant içerim” sözleriyle ant içtiler.

Ankara Öğrenci Meclisi Başkanı Muhammed Asım Yayla’nın ant içmesinden önce Atatürk’ün anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Ant içme töreninin ardından başkan, başkanvekili ve iki katip üyeden oluşacak Başkanlık Divanı seçimi yapıldı. Başkanlığa aday olan öğrenciler Öğrenci Meclisi Genel Kuruluna karşı düşüncelerini dile getirdikleri birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmaların ardından yapılan gizli oylamada, seçimi Trabzon Çaykara İmam-Hatip Lisesinden Muhammed Muhsin Aksoy’un listesi kazandı. TBMM Başkanı Şahin, seçilen divan üyelerini tebrik ederek, koltuğunu Aksoy’a devretti.

Öğrenciler Genel Kurulda Konuştular

Öğrenci Meclisi Başkanı Muhammed Muhsin Aksoy, öğleden sonraki birleşimde, 3 ilin temsilcisine gündem dışı konuşma yapmaları için söz verdi.

TBMM Meclis Bülteni 2011