Sümela’daki Ayin, Milli Değerlerimize Yapılan Saygısızlıktır!

7 Ağustos 2014 Perşembe günü Anadolu Ajansı tarafından dikkatlerimizi çeken ve milli hassasiyet taşıyan tüm yurttaşlarımızı rahatsız edecek nitelikte bir haber paylaşımında bulunulmuştur. 15 Ağustos 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Trabzon’un Fethi gerçekleştirildiği malumunuzdur. Fetih tarihinin yıl dönümünde yani 15 Ağustosta dört yıldır Sümela’da ayin yapılmasını tarihimize ve milli değerlerimize karşı yapılmış bir saygısızlık olarak değerlendirmekteyiz.

Bunların yanında tarihimize ve ecdadımıza karşı yapılan bu saygısızlığa bir yenisi daha eklenerek Trabzon Vali Yardımcısı tarafından “Sümela‘daki ayin, Trabzon ile bizim için onur ve prestij konusu.” şeklinde yapmış olduğu açıklama tamamen kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Olayın Trabzon’da yaşanıyor olmasından ötürü başta Trabzon’lular olmak üzere tüm yurttaşlarımızın bu kanaatte olmadığına inancımız tamdır. Bizler onur ve prestiji, tuvalet adabını bile bizden öğrenen insanlardan bekleyecek kadar aciz insanlar değiliz. Biz onurlu bir tarihe sahip şerefli bir milletiz.

Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin tarafından yapılan bu açıklamaların bizlerin duygu ve düşüncelerini yansıtmadığını yinelemekle birlikte dört yıldır devam eden bu uygulamaya derhal son verilmesini talep etmekteyiz. Ayrıca yapmış olduğu bu açıklama dolayısıyla Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin‘den, başta Trabzon halkı olmak üzere tüm yurttaşlarımızdan özür dilemesini bekliyoruz.

Çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Han’ın Trabzon’u neden fethettiğini anlayan tüm vatan millet sevdalısı genç kardeşlerimize bu duruma tepki göstermeleri ve konunun takipçisi olmaları noktasında çağrıda bulunuyoruz.

Muhammed Muhsin AKSOY
Genel Başkan

Yükselen Gençlik Derneği