Sigara Dumanının Hesabı Sorulur!

Sigara Dumanının Hesabı Sorulur!
Muhammed Muhsin AKSOY (28 Mayıs 2012)
Günümüzde birçok insan sigara içiyor. Çoğunluk sigara içtiği için sigara içmek iyiden iyiye meşru olmuş gibi görünmekte. Tıpkı alkolün çok tüketildiği yerlerde alkol kullanmanın normal görülmesi gibi. 
 
Sigaranın insana maddi açıdan ve sağlık açısından kendisine verdiği zarardan ziyade sigara içmediği halde sigara içenlere katlanmak zorunda kalan insanlardan biri olarak düşüncelerimi yaşadığım herhangi bir günü anlatarak sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
 
Sabah evden çıkıyorum ve okula gidiyorum. Önümde yürüyen tanımadığım bir insan çıkarıyor bir sigara ve yakıyor. Yaktığı sigaranın ilk dumanından ister istemez nasibimizi alıyoruz. Okula gidene kadar karşı taraftan sigara içerek gelen vatandaşın üflediği sigara dumanını yine mecburiyetten soluyoruz. Neyse okula vardık diyelim. Ders arası oldu karnımız acıktı kantine gidiyoruz. Kantinde yemeğimizi yedik tekrar okula gitmek için dışarı çıkıyoruz kantin kapısında tüttüren tüttürene. Yüzme bilmeyen insanın denize düşmesi gibi boğulmamak için zar zor o dumanların arasından kurtulmaya çalışıyorsunuz. Neyse yemeği yediniz öğle namazını kılacaksınız. Lavaboya gidiyorsunuz orada sizden önce giren edepsiz sigara içmiş. Burnunuza mandal takıp lavabo ihtiyacınızı görüyorsunuz abdest alıp mescide iniyorsunuz. Yanınızda bir müslüman saf tutuyor ama sigara kokusu sizin tüm afiyetinizi bozuyor. Namaz kılarken de burnumuza mandal mı takmalı? Mescitten çıkıyoruz ders saatine kadar bahçede biraz temiz hava alalım diyoruz ama yine sigara yakan yakana.
 
Derse giriyorsunuz yine bahçede sigara içenlerin üstüne sinen kokuları derste de çekiyorsunuz. Teneffüse çıkıyorsunuz ikindi namazı için mescide gidiyorsunuz. Eğer abdest tazelemeniz gerekiyorsa biraz önce yaşadıklarımızı tekrar yaşamak durumunda kalıyorsunuz. Neyse mescide giriyorsunuz yine aynı. Okuldan çıkıp eve gidiyorsunuz yine önünüzde biri sigara yakıyor. Ya karşıdan gelen kişi üflüyor sizle sigarasının dumanını paylaşıyor.
 
Eğer evinize gitmek için bir de dolmuşa falan binecekseniz durakta dururken yanınızda sigara içenlerin yanında da dumanaltı olmanız kaçınılmaz oluyor.
 
Kötü kokularla ilgili bazı hadisleri sizlerle paylaşarak yazımı tamamlamak istiyorum.
“Kim sarmısak veya soğan yemişse, bizden ve mescidimizden ayrılsın!.”

“Kim sarmısak, soğan, pırasa yemişse, mescidimize yaklaşmasın. Çünkü insanoğlunun rahatsız olduğu şeyden melekler de rahatsız olur.”

Hadislerden de anlaşılacağı gibi insanları rahatsız eden kokuları Peygamber Efendimizin nasıl karşıladığı aşikar ortadadır.

Şahsım olarak her ne kadar tanıdığım insanların bu yaptıklarına bir yere kadar katlanacak olsam da ahirette onlara karşı muhabbetimden ötürü hak istemeyecek olsam da tanımadığım insanların hiçkimse kusura bakmasın bana bu zulmü yapmaya hakkı yok. Tanıdığım insanlar da tanımadıkları belki de hayatı boyunca tanımayacakları insanlara aynı şeyi yaptıklarını sağlıklı bir şekilde düşünmeliler.

Unutmayın, sizin içtiğiniz sigaranın dumanından dolayı kimsenin gün boyunca başı ağırmak zorunda değil!

Sizin içtiğiniz sigara yüzünden kimsenin sağlığı bozulmak zorunda değil!

Bu yazımın en az bir kişinin sigarayı bırakmasına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir