Sadece Fransa mı?

Sadece Fransa mı?
Muhammed Muhsin AKSOY (26 Ocak 2012)

Yazıma tarihten bir hatırayla başlamak istiyorum.

Kanuni Sultan Süleyman’ın François’a Dans Mektubu

Dans, ilk defa Kanuni zamanında Fransa’da yapılmaya başlanmıştı. O zaman Osmanlı İmparatorluğunun sınırları Avrupa’nın ortalarında idi ve Fransa’ya dayanıyordu.

Bu dans denen “melanetin” ilk yapılmaya başlandığını duyan Kanuni, zamanın Fransa Kralına bir mektup yazdı. Kanuni’nin Fransa Kralına
yazdığı tarihi mektup aynen şöyledir:

“Ben ki, kırk sekiz krallığın hakanı Kanuni Sultan Süleyman Han’ım. Sefirimden aldığım rapora göre, memleketinizde dans adı altında kadın erkek birbirine sarılmak suretiyle insanlar arasında oyun oynanmakta olduğunu işitmiş bulunmaktayım. Hemhudut olmaklığımız dolayısıyle, iş bu rezaletin memleketime de sirayeti
ihtimali müvacehesinde Name-i Hümayunum elinize ulaştığından itibaren
derhal son verilmediği takdirde, bizzat Ordu-yu Hümayunumla gelip men’e
muktedirim!..”

Rivayete göre, Kanuni’nin bu mektubundan sonra Fransa’da yüz sene dans yapılmamıştır.

Ecdadımız bir mektupla yanlış bir uygulamayı değiştirebiliyordu. Sözleri tesirliydi, çünkü Allah (cc) onlarla birlikte idi.

Böyle bir ecdadın torunlarının düştüğü hallere bakın. Geçtiğimiz günlerde Fransa Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza verilmesi konusunda yasa çıkardı.

Peki şimdi ne olacak? Herkes esip gürleyecek, sanal alemlerde herkes gazını dökecek ardından sular durulacak. Farklı bir gündem gelecek herkes oraya odaklanacak.

Hatırlayın, 31 Mayıs 2010 Gazze Şeridi 73 mil açığında Uluslararası sularda İsrail tarafından 9 vatandaşımız şehit edildi. Peki ne oldu? Akan kanlar yerde kaldı…

Kanımız akıtıldığı halde milli bir yaptırım yapamayan bir ülke Fransa’nın almış olduğu inkar yasası konusunda bir girişim mi yapacakmış?

Yıllardır AB peşinde koşan bir ülke, AB ülkesi Fransa’ya yaptırım mı uygulayacakmış?

Şimdi şöyle de bir durum var. Ermeni meselesini soykırım olarak kabul eden tek ülke Fransa mı? Kısa bir araştırma neticesinde elde ettiğim sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum.

İşte size Ermeni meselesini soykırım olarak kabul eden ülkelerin ve kuruluşların listesi:

Fransa ilk değil!

ÜLKELER: Arjantin, Ermenistan, Belçika, Kanada, Şili, Kıbrıs Cumhuriyeti, Fransa, Yunanistan, İtalya, Litvanya, Lübnan, Hollanda, Polonya, Rusya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Uruguay, Vatikan ve Venezuela.

KURULUŞLAR: BM Ayrımcılığın Önlenmesi ve Azınlıkların Korunması Alt Komisyonu, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu, Dünya Kiliseler Konseyi, İnsan Hakları Derneği, YMCA Avrupa Birliği ve Permanent Peoples’ Tribunal.

Bu ülkeler ve kuruluşların dışında pek çok eyalet Ermeni meselesini soykırım olarak tanımlamakta olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri’nde, 41 eyalet Ermeni Soykırımı’nın olduğunu kabul ettiğini biliyor muydunuz?

Hiç merak etmeyin, yukarıda da ifade ettiğim gibi birileri esip gürleyecek ve ardından ortalık durulacak. Gündemler değişecek. Ama ülkemizin ve insanlığın kurtuluşu için gerekli olan gündemler her zaman gözardı edilmeye devam edilecek. Düşmanlarımızı tanıdığımız bildiğimiz halde onlara sırtımızı güvenip dönmeye devam edeceğiz.

Bu düzen ne zamana kadar böyle devam edecek diye sorarsanız? “Yeter artık! Biz zalimlerin hüküm sürmediği, mazlumların hor görülmediği yeni ve adil bir dünya düzeni kuracağız!” diye haykırarak müslümanlar birlik ve beraberlik içerisinde olana kadar bu düzen böyle devam edecektir…

Allah (cc) İslam alemine tez zamanda birlik ve beraberlik nasip etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir