Saadet 5. Olağan Kongreye Giderken…

Saadet 5. Olağan Kongreye Giderken…
Muhammed Muhsin AKSOY (24 Nisan 2014)

Saadet Partisi 4 Mayıs 2014 Pazar günü 5. Olağan Kongresini gerçekleştirecek.

Genel Başkan ve partinin diğer organlarının seçileceği kongre için dün yani 23 Nisan 2014 Çarşamba günü Fatih Erbakan Genel Başkanlığa adaylığını açıkladı.

Adaylık açıklamasını yaptığı konuşmasında dikkatimi çeken bir bölümü sizlerle paylaşıyorum.

“Bazı kesimlerin ‘Fatih Bey’in bu çıkışı için biraz erken değil mi? Bu önümüzdeki kongrede kaybederse ne yapacak. Bunun arkasından siyasi hayatı ne olacak?’ şeklindeki yorumları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Erbakan, “Bizler de bu salondan hep birlikte hasbi Milli Görüşçüler olarak diyoruz ki, ‘Bugün öyle bir gündür ki, şuanda Milli Görüş fikriyatının tek temsilcisi Saadet Partisi’ni kaybediyoruz. Toprak ayağımızın altından kayıyor. Eğer partimizi kaybetmek söz konusuysa, bizler birer dava adamı olarak, Biz kaybedersek ne yapacağız hesabına asla girmeyiz.” açıklamasında bulundu.”

Adaylık ve konuşma hakkında bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum.

1- Birkaç kez gelenek bozulsa da Milli Görüş geleneğinin genelinde önceden adaylık açıklama gibi bir durum söz konusu değildi.

2- Bu çıkış erken değil mi? Seçimi kaybederse ne yapacak? Bu sorulara vereceği cevap şu şekilde olmalıydı. Bu bir hizmet yarışıdır. Görevdekiler büyüklerimizdir ancak bizler bu görevi daha iyi bir şekilde yürüteceğimize inanıyoruz. Bu yüzden adayız. Ama verdiği cevap seçimi kaybetmesi halinde ya çalışmayacağı ya da…

3- Partinin daha iyi yöneteceklerini iddia etmek yerine kendi ifadeleri ile  “Bugün öyle bir gündür ki, şuanda Milli Görüş fikriyatının tek temsilcisi Saadet Partisi’ni kaybediyoruz. Toprak ayağımızın altından kayıyor.” şeklinde bir ifade kullanmıştır. Mevcut yönetimdekilerin eksikleri hataları olabilir. Ancak bu eleştiri Saadet Partisi’nin Milli Görüş çizgisinden uzaklaştığını ve bu çizgiyi sadece kendilerinin koruduğu iddiasıdır. Yani kendileri kazanamazsa Saadet Partisi âdete Milli Görüşün temsilcisi olmaktan çıkacağı manası açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

4- Adaylığını açıkladığı toplantıda bulunanlar için “Hasbi Milli Görüşçüler” şeklinde bir ifade kullanıyor. Peki, salonda bulunmayanlar veya kendisini bu süreçte desteklemeyen Milli Görüşçüler karşılık bekleyerek çalışan insanlar mı oluyor diye bir soru akıllara geliyor.

Şimdi gel gelelim Genel Başkanlık konusuna. Fatih Erbakan’ın mevcut yönetimden başarılı olacağı için veya onların eksik yaptıklarını düzelteceği için değil de hasbi milli görüşçü olduğu için aday olacağı aşikâr. Bu kendisinin niyetidir; ancak bizi ilgilendiren konu kazandığı takdirde ne kadar başarılı olabileceğidir.

Bir Milli Görüşçü olarak şunları sormak istiyorum. Fatih Erbakan şu anki yaşına kadar hangi siyasi başarıları göstermiştir? Kaç tane seçime girmiş ve başarılı olmuştur? Lise hayatında ne tür faaliyetlerde bulunmuştur? Saadet Partisinde kendisini diğer yaşıtlarından bir adım daha öne çıkaran ne tür bir hizmet vermiştir? Merhum Hocamızın oğlu olmanın dışında ne tür bir artısı vardır? Mevcut yönetimdekilerin yapamadığı hangi çalışmayı yapacaktır?

Eğer “Bugün öyle bir gündür ki, şuanda Milli Görüş fikriyatının tek temsilcisi Saadet Partisi’ni kaybediyoruz. Toprak ayağımızın altından kayıyor.” diyerek bir karalama politikası yapmak yerine partide diktatör bir yönetim tarzı var. Bizi dinlemiyorlar, söylediklerimizi dikkate almıyorlar gibi iddialarda bulunmuş olsaydı; adaylığı geleneğe aykırı olsa da hayırlısı kim olacaksa o kazansın diye bir temennide bulunur ve bu yazıyı da yazmazdım. Ama bu söylemlerden sonra Fatih Erbakan’ın Genel Başkan olmasının büyük sorunlara neden olacağını düşünüyorum. Ayrıca konuşması esnasında Rahmetli hocamızla özdeşleşen “Mücahid Erbakan” sloganlarını üzerine almasını da yakışıksız buluyor ve kendisinin o koltuğa layık olmadığını düşünüyorum.

Milli Görüş sahibi olduğunu hiçbir zaman hiçbir ortamda gizlemeyen ve bu davaya sahip olmanın onurunu yaşayan bir birey olarak Saadet Partisi’nin 5. Olağan Kongresinde yapılacak istişareler neticesinde belirlenecek adayın Genel Başkan seçilmesini ve Milli Görüş çizgisinde çalışmalara devam etmesini temenni ediyorum.

Saadet 5. Olağan Kongreye Giderken…” için 3 yorum

  • Nisan 24, 2014 tarihinde, saat 7:41 pm
    Permalink

    Muhsın baskan Partı dınamıklesmek,Genclesmek ve Toparlanmak ıstıyor. Bunun ıcın Bence bu adaylık Fatıh Erbakanın siyasi hayata büyük bir adım atmasıdır . 4mayısda Kongrede Fatıh Erbakanın yanında olacagız ınsALLAH Mılı gorus ıcın hayırlara vesıle olur ınsALLAH…

  • Nisan 29, 2014 tarihinde, saat 8:00 am
    Permalink

    Fatih başkan.Mücahit Erbakan.Şeklinde oldumu.İçinizdeki Erbakan düşmanlığını atın yazık yani.O mücahit Erbakan sloganı zaten oğlu olduğu için babasına söyleniyor.Kendisi daha önce söylemedimi ? Konuşmasıda var ne diyor konuşmasında bana bu tezahüratı o büyük liderin manevi gölgesin de ona yaptığınızı biliyorum .Yoksa ben bunu hak edecek ne yaptım demedimi.Ama yine devam ediyor.Babam olan sevginizden dolayı bana yapılan bu tezahürata bundan sonraki çalışmalarımızda bunu hep birlikte göstereceğiz inşallah demiştir.Bu şekilde yazı yazmanız içinizdeki Erbakanı istemeyişinizden dışa vuruşunuzun bir kaleme alış şeklidir.Biz bu davayı 38 yıldır.Kimi ceza evinde kimi kanal 7 yi kurarken ölü annesine küfreden belediye başkanı ile mücadele ile Mesut yılmazın seçim günü milletvekilimizin konuşma yaparken rizeden kamyonları gönderip gemi kornası gibi açıp protestoya karşı 100 kişilik bir grupla polis müdahale etmeyince hiç çekinmeden nasıl püskürttüğümüzü ve rizeye kaçtıkları ile.45 km dağda istishal yapıp odun kesip yayan 45 km inip teşkilat mgv ve hakyol vakfı kuran kursu kurarak geldik.Sizin gibi sitede kalemle millete fitne azılarıyla değil! Aklınızı başınıza alın.Sonra Allah aklını alırda haberin olmaz.Ya sus dua et yada ucuz polemiklerle mücahitlik sendromuna girme.Fatih erbakanı ne yaptı ile eleştiren adama şöyle bir bakmazlarmı bu adamın yaşı kaçta fatihin yaşında ne yaptı diye eleştiriyorsun.Çok bilgili isen seni getirelim olmazmı genelbaşkanlığa Allah akıl fikir versin.Bunları yazacağına bu fitne ortamını düzeltde Bizde görelim.Bizim sadece bu fitne ortamının düzelmesi ve eskisi gibi herkesin kucaklanmasıdır derdimiz.Fiemanıllah.

Yorumlar kapatıldı.