Okullarda İbadet Özgürlüğü

Okullarda İbadet Özgürlüğü
Muhammed Muhsin AKSOY (28 Kasım 2011)
Ülkemiz genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında on beş milyonu aşkın öğrenci bulunuyor.

Bizler bu on beş milyonu aşkın öğrenci arkadaşlarımızın sorunlarını dile getirmek için seçilmiş kişileriz. Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanı olmam hasebiyle ülkemizin çeşitli yerlerinden şikayetler tarafıma ulaşıyor. Son zamanlarda yoğun bir şekilde aldığım şikayeti köşeme taşımak istiyorum.

Öğrenci arkadaşlarımızdan okul saatlerine denk gelen vakit namazlarını kılamadıklarını söylediler. Bunun yanında cuma günleri cuma namazlarına gidemedikleri yönünde şikayetler aldım. İnancımızın gereği olan bu ibadetlerimizi yerine getirmemiz için kolaylık istiyoruz diyorlar.

Biz de bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımıza şöyle bir öneri sunuyoruz. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında her türlü inanç mensubu öğrencilerin okul saatlerine denk gelen ibadetlerini yerine getirebilmeleri için okullarda yer tahsis edilmelidir. Bunun yanında cuma namazı gibi tek başına yapılamayan ibadetlerin yerine getirilebilmesi için ders saatlerinin ayarlanması gereklidir.

İnanç özgürlüğü ve inandığı gibi yaşamak herkesin hakkıdır. Bu vesileyle öğrenci arkadaşlarımızın bu şikayetinin çözüme kavuşturulması için Milli Eğitim Bakanlığımızdan girişimler bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir