Öğrenciler okula severek gelmiyor

Trabzon’da Türkiye Öğrenci Meclisince 4 bin öğrencinin katılımıyla yapılan anket sonuçlarına göre, öğrencilerin eğitim faaliyetlerinden memnun oldukları ancak sportif ve sosyal faaliyetleri zayıf buldukları ortaya çıktı.

Trabzon’da, ilçeler dahil 87 okuldan 4 bin öğrencinin katılımıyla Trabzon İli Öğrenci Memnuniyeti Anketi yaptıklarını anlatan Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanı Muhammed Muhsin Aksoy, “Anketi yapmamızın amacı temsil ettiğimiz kitlenin sorunlarını belirlemek ve üst makamlara ulaştırmak. Sorunları tespit etmenin en rahat yolu da anket çalışması olduğu için bu yöntemi uyguladık. Böylece öğrenci arkadaşlarımızın taleplerini tespit ettik” dedi. Aksoy, ankette öğrencilere ulaşılabilirlik, öneri ve şikayetler, güvenlik, kararlara katılım, eğitim öğretim, fiziki ortam, kantin, yemekhane ve yatakhane, sosyal, kültürel ve spor etkinlikler gibi 15 farklı konuda toplam 50 sorunun yer aldığını belirtti.

Öğrenciler okula severek gelmiyor

Anket sonuçlarına göre, öğrencilerin okullarda sosyal yönden daha fazla aktivite istediğini vurgulayan Aksoy, “Genel olarak tüm maddeleri değerlendirdiğimiz zaman öğrencilerimizin okula severek gelmediği kanısına vardık. Öğrencilerin okula severek gelebilecekleri ve birlikte yapabilecekleri faaliyetler istiyoruz. Bu doğrultuda girişimlerin başlatılmasını talep ediyoruz” diye konuştu. Öğrencilerin kantinlerden genel itibarıyla memnun olmadıklarını da belirten Aksoy, şöyle devam etti: “Fiziki açıdan okulun temiz ve bakımlı olması konusunda memnuniyet algısı oranı yüzde 30 düzeyinde. Yine yemekhane ve yatakhanelerden memnuniyet algısı yüzde 35 civarında, bu da düşük bir oran. Teneffüs sürelerini yetersiz buluyorlar.” Öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler açısından memnuniyet oranının yüzde 41 olduğunun altını çizen Aksoy, şunları ele aldı:“Arkadaşlarımızın okullara ısınmama nedenlerinden birisi de sosyal yönden kendilerini deşarj edebilecekleri faaliyetlerin yeterince yapılmaması. Belirli gün ve haftaların olumlu şekilde kutlandığı konusunda memnunlar. Olumlu davranış kazanma ve eğitim açısından da arkadaşlarımız yine olumlu görüşlerini söylediler, yüzde 81 düzeyinde. Eğitim açısından arkadaşlarımız pek sıkıntı yaşamıyor ama deşarj olabilecekleri fazla imkana sahip olmadıklarından bir memnuniyetsizlik ortaya çıkıyor.”

Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir