ODTÜ’de neler oldu?

ODTÜ’de neler oldu?
Muhammed Muhsin AKSOY (6 Eylül 2013)

Önyargılarla dolu öyle can sıkıcı bir dönemdeyiz ki insanlar bir cümle kurup fikirlerini beyan edemeden konuşmalarına müdahale ediliyor. Anlatılan ne olursa olsun anlamak istendiği gibi anlaşılıyor. Herkes karşısındakileri belli bir kalıba oturtmuş ve aksini düşünmüyor.

Yazılar yazılıyor ama yazıların bazen sadece başlıkları okunuyor bazen ise bir paragraf okuyup tamamını okumadan yorum yapılıyor. Bir haber geliyor, haberin aslını araştırmadan ortalık ververeye veriliyor. Birkaç kendini bilmezin olumsuz hareketiyle olayla hiç alakası olmayan insanlar hemen kamplaştırılıyor.

ODTÜ’de yaşanan olaya gelecek olursak ortada rahatsız edici bir durum var gerçekten. Bir öğrenci grubunun gelip birkaç kişinin başında toplanıp onlara baskı uygulaması kabul edilemez bir durum. Mağdur olan kişi başörtülü olsun veya olmasın yapılan bu davranış çok saçmaydı.

Tabi bu davranışı gerçekleştirenlerin de belli başlı gerekçeleri vardı. Neden böyle bir davranış sergilemişlerdi? Neden bir kenarda oturan öğrenci veya sivil şahsa psikolojik baskı uygulama gereği hissetmişlerdi? Bunu da kendi yayın organları olan kolektifler.net adresinden aldığım şekliyle sizlere aktarıyorum:

“ODTÜ’de cemaat ve AK Gençlik üyelerinin üniversitede stant açması üzerine üniversitelilerin ve ailelerin üniversiteden çıkarılmasını istemesi ile basında çıkan “türbanlılara saldırdılar” başlıklı karalama haberlerlerine yönelik ODTÜ Kolektif gün içinde neler yaşandığını anlattı.

ODTÜ Kolektif’in açıklaması:

Medyada ODTÜ’lülere yönelik olarak başlatılan linç kampanyasına cevaben kendimizi bu açıklamayı yapmak zorunda hissediyoruz.

Doğrudan cemaate yakınlığı ile bilinen internet siteleri tarafından arkadaşlarımız hedef gösteriliyor ve yaşanan olaylar tamamen çarpıtılıyor. ODTÜ kayıt günlerinde arkadaşlarımız tarafından gerçekleştirilen protesto bu sitelerde ve sosyal medyada söylenenin aksine başörtülü kadınlara yönelik değildir.

ODTÜ’de öğrenci olarak bulunan başörtülü ya da türbanlı hiçbir kadın giysilerinden ötürü hiçbir sıkıntı yaşamamıştır. Bugün ODTÜ’de gerçekleştirilen cemaate karşı bir eylemdir. Cemaatlerin faaliyetleri ve bizler açısından anlamları bu kısa açıklamanın konusu olmamakla birlikte videodaki kişiler, ODTÜ yurtlarında fuhuş yapıldığını, merdiven altında çocuk düşürtüldüğünü söyleyerek aileleri kandıran ve öğrencileri cemaat yurtlarına kaydeden cemaat fedaileridir.

Bizler ODTÜ’lüler olarak henüz okula yeni kayıt olmuş olan arkadaşlarımıza ve onların ailelerine yalanlar söyleyerek onları kandıran bu insanların faaliyetlerine izin vermedik, vermeyeceğiz.”

Hakim değiliz yargıç da. Olayın canlı şahidi de değiliz. Gördüğümüz görüntüler kadarıyla fikir beyan ediyoruz. Belki söyledikleri gerekçeler doğrudur bilinmez ama şöyle de bir durum var ki orada baskıya maruz kalanların olayla ilgisi de olmayabilir. Nitekim bizim meclis başkanlığı sürecinde de benzer bir durumla karşılaşmıştık. Ulusal basında üzerimizde sol kesimin uyguladığı baskıyla cemaatçi ve Akp bağlantılı biri olduğumuz imajı ortaya atılmıştı. Halbuki uzaktan yakından ilgi ve alakamız yoktu. Bizden sonraki dönemde ise başörtüyle mecliste yemin eden bir kardeşimiz gündem olmuştu. Sanki bunlar birileri tarafından organize ediliyormuşçasına bir imaj sergileniyordu. Halbuki bahsi geçen oluşumlardan ne destek ne de taltif beklemeden kendi imkanlarımızla verdiğimiz yoğun mücadelelerle oralara gelmiştik. Ama kimin umrunda, araştırmadan yorum yapmak varken, kolayca fişlemekten neden geri dursunlar ki…

Birileri bizimle oynuyor, basın kuruluşları bir sağdan vuruyor bir soldan bizleri afallatıyor. Neyin ne olduğunu anlamamız engelleniyor. Olayları sağlıklı bir şekilde okuyamadığımız için sağlıksız tepkiler veriyoruz.

Allah (cc) bizlere; doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden, güzeli çirkinden ayırabilmeyi nasip etsin. Yoksa bu karanlık ve puslu vadide yönümüzü bulmamız çok zor…

ODTÜ’de neler oldu?” için bir yorum

  • Eylül 9, 2013 tarihinde, saat 5:08 pm
    Permalink

    sağol başkan , aydınlatıcı bilgilerinizden dolayı.gerçekten at izi ile it izinin karıştığı bir dünyadayız. çok dikkatli olunmalı. “Size bir fasık haber getirdimi hemen araştırma yapmadan hüküm vermeyin, pişman olursunuz. 12 Eylül 1980 öncesini yaşayanlar bilirler. geçenlerde de 100 kişinin saldırısına uğrayan bir başörtülü bayandan bahsetmişlerdi. Aynı akşam aynı başörtülü hanım televizyonlara çıkmış, görüntüde hiç te saldırıya uğramış ve linç emareleri göstermiyordu. ne hikmetse . birleri bu tip olaylar çıkararak bir şeyler mi devşirmeye çalışıyor anlamak çok ta zor değil. Amma anlayacak kiraya verilmemiş kafalar lazım. selamlar. Ajitasyonculara ve provakatörlere azami dikkat.Kişiler ve olayların üzerine çıkın ve fikirleri tartışın. İşte emperyalistler ve yerli uşaklarının hiç istemediği durum budur. Yok orad o oldu yok o bunu dedi, yok şöylle oldu vss vs vs ahmaklarınyakalanacağı olta tipleridir bunlar. İlla fikirler illa fikirler. selam dostlar.

Yorumlar kapatıldı.