Nedir bu Trabzon Sivil İnsiyatifi?

Nedir bu Trabzon Sivil İnsiyatifi?
Muhammed Muhsin AKSOY (2 Eylül 2013)

2011 yılı yaz aylarında Ofun Nabzı Gazetesiyle yazım hayatına adım atmış ve bir yılı aşkın süre yazılarıma devam etmiştim. Ofun Nabzı’na ek olarak Haberdem’e de ayrıca yazılar yazmıştım. Yazım hayatı beni kendisine çekmiş ve lisedeki sosyal faaliyetlerimi de kitaplaştırmak için bir çalışma yapmıştım. Yazınsal olarak her şeyi hazırlamış olsam da basım noktasında sıkıntı yaşamıştım. Ardından üniversitede sosyal faaliyetlerin yoğunluğundan ötürü yazım hayatına biraz ara vermeye karar vermiştim.

Ara verdiğim dönemlerde birçok konuda gözlem yapma fırsatımız oldu. Genç yazarların az olması, azınlığın da büyük bir kısmının spor vb konulara yoğunlaşması hasebiyle çevremizden de gelen baskılarla bu konuda bize sorumluluk düştüğü noktasında kanaate vardık. Artık çevremizde yaşanan gelişmeler, gençlik çalışmaları, hatıralarımız, siyasi konular, bize ulaşan sorun ve öneriler yani her konuyu imkanlar dahilinde kaleme almaya gayret edeceğim.

Birkaç gün önce Trabzonlu gençler olarak ümmet için bir şeyler yapmamız gerektiği yönünde dürtükleyici bir mesaj aldım. Mesajın içeriğinde ümmet için çalışmalar yapılıp yapılmadığı noktasında sorularla birlikte eğer yapılmıyorsa bir şeyler yapmak için ne bekliyoruz deniliyordu. Bu mesaj üzerine mesajda dile getirilen amaç doğrultusunda yani ümmetin ve tüm mazlumların derdiyle dertlenmek amacıyla yakın bir tarihte kurulmuş olan Trabzon Sivil İnsiyatifi’ni kaleme almaya karar verdim.

Bizim Trabzon Sivil İnsiyatifi ile tanışıklığımız 29 Temmuz 2013 Pazartesi günü sabah erken saatlerde Trabzon Belediyesi Özel Kalemi Mustafa Akkaya’dan aldığımız davetle oldu. Mısır’da haksızca katledilen Müslüman kardeşlerimize destek için yapılacak olan basın açıklamasına Yükselen Gençlik Derneği adına katıldık. Dernek olarak yeni kurulmuş olduğumuz için herhangi bir etkinliğimiz ve eylem kararımız yoktu. Ancak yaşanan bu haksızlık karşısında sessiz de duramazdık. Bu yüzden bu faaliyetlere imkanlarımız dahilinde katılım gösterdik.

Basın açıklamasının ardından basın açıklamasına katılan sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Trabzon Hamamizade’ye geçerek bir toplantı gerçekleştirdik. Orada bizlere Trabzon Sivil İnsiyatfi’nin kuruluş amacından bahsedildi. Dünya genelinde bir haksızlık ve zulüm olduğunda Trabzon’daki tüm sivil toplum kuruluşları olarak birlikte hareket etmek için bu oluşumun kurulduğunu ifade ettiler. Biz de bundan memnuniyet duyduk. Zaten ihtiyacımız olan şey birlik ve beraberlikti.

Yapılan toplantıda bir sonraki gün için yani 30 Temmuz 2013 Salı günü akşam iftar programı ve ufak çaplı bir miting organize edildi. Program için STK’lar arasında görev dağılımları yapıldı. Program günü konuşmacılardan birisinin konuşmaları her ne kadar programın akışını olumsuz yönde etkilese de program genel itibariyle güzel geçti ve Trabzon Sivil İnsiyatfi’nin ilk büyük organizasyonu olmuş oldu.

Mısır’da yapılan katliamlardan ötürü 15 Ağustos 2013 Perşembe günü Trabzon İskenderpaşa Camiinde gıyabi cenaze namazı kılındı ve basın açıklaması yapılarak program tamamlandı. Aynı günün akşamında STK’ların katılımıyla bir istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda yapılan organizasyonlara katılımların artırılması, Trabzon Sivil İnsiyatifinin daha sağlıklı çalışabilmesi adına atılacak adımlar vb konular görüşüldü.

Katılımcılardan bir tanesinden gelen “bu organizasyon hangi konularda faaliyet gösterecek, bunu belirleyelim yoksa ilerde kopmalar olabilir”” şeklindeki söylemi çok yerinde bir tespitti. Biz de buna öneri olarak “herkesin onayı olan eylemlerde Trabzon Sivil İnsiyatifi adıyla bu organizasyonu yapalım. Eğer farklı bir görüş olursa o zaman isteyen bir STK kendi bu organizasyonu yapsın. Katılmak isteyenler de katılsın. Trabzon Sivil İnsiyatifi adı kullanılmasın. Bu görüş büyük ölçüde kabul gördü.

İnsiyatifin sağlıklı çalışabilmesi adına bir yönetim oluşturulması noktasında kararlar da alındı. Bu noktada 3 ay süreyle görev yapacak bir dönem başkanı ve sekreterya işlemlerini yürütmek adına 3 kişi seçilmesine karar verildi. Üyelerden herhangi birinin toplanma talebi olduğunda Dönem Başkanıyla görüşecek Dönem Başkanı da Sekreterya aracılığıyla tüm üyelere ulaşılmasını sağlamasına karar verildi. Ayrıca insiyatifi mevcut üyelerin haricindeki oluşumlara da anlatıp onların da katılımlarının sağlanması noktasında ortak fikre varıldı.

Dönem Başkanı olarak Cemal Binler, Sekreterya olarak; Muhammed Muhsin Aksoy, Salih Battalbaş ve Abdulkerim Yıldırım seçildi.

Trabzon Sivil İnsiyatifi’nde en son toplantıya katılan kuruluşlar: Trabzon Belediyesi, Günebakış Gazetesi, Belediye Gençlik Meclisi, İlim Yayma Cemiyeti, Büyük Birlik Partisi, Alperen Ocakları, Şuurlu Öğretmenler Derneği, Memur-Sen, Mazlum-Der, İlim Yolcuları Derneği, Trabzon İHH , KULDER, Yükselen Gençlik Derneği, Anadolu Gençlik Derneği, Hak-iş (Hizmet-İş) Sendikası ve Karadeniz Gençlik Kulüpleri Federasyonu…

Yaz aylarında olmamız hasebiyle köy işlerine yakalanarak Trabzon Sivil İnsiyatifin son faaliyetlerine katılamadım ve son gelişmelerden uzak kaldım. Temennimiz odur ki Trabzon’da bulunan tüm STK’ların katılımıyla bu organizasyon daha da olgunlaşarak hayırlı hizmetlere imza atacaktır.

Nedir bu Trabzon Sivil İnsiyatifi?” için bir yorum

  • Eylül 9, 2013 tarihinde, saat 4:57 pm
    Permalink

    İnşaallah başkan, tam bir iman ve salih amelle ve de ilimle yılmadan usanmadan, maymun iştahlı olmadan, sabırla, dirençle , metanetle ve tam bir sadakatle yola koyulmak var. Zaferleri bizler illa göreceğiz diye bir şey yok. Kaymakları biz yiyeceğiz, makamlara biz geleceğiz diye bir şey yok. Sadece ve sadece Allah’ın rızası var. kaymaklar da makamlar da onların olsun bize ne şerefdir ki Hakka hizmet edebilmek. şeytanlar ve onların sözcüleri hep; siz eşşek gibi çalışın onlar kaymağı yesinler vs vs edebiyat ve vesveseleri. hiç etkilenmemeliyiz.Değilmi ki en büyük ecri veren Allah’tır. Biz böyle inanırız. Elhamdülillah. Amma saf ve ahmak ta olmayacağız. cephelerde kazanıp masalarda kaybetmeyeceğiz .inşallah. selamlar sayın başkan.

Yorumlar kapatıldı.