Milli Eğitim Şûrası

Milli Eğitim Şûrası
Muhammed Muhsin AKSOY (05 Ocak 2012)

Geçtiğimiz gün Milli Eğitim Şûrası yapıldı. Öğrencilerle ve öğretmenlerle ilgili çeşitli kararlar alındı. Hangi kararlar alındığına ve alınan kararların doğruluk veyahut yanlışlığına değinmeyeceğim.

Şimdiye kadar birçok Milli Eğitim Şûrası yapıldı. Biz öğrencilerle ilgili bir sürü kararlar alındı. Üzerimizde çeşitli sınav sistemleri denendi. Kısacası kendimizi kobay olarak düşünmemiz için yeteri kadar üzerimizde denemeler yapıldı. Deneme yanılma yöntemiyle öğrencilere daha iyi bir imkan sağlama düşüncesi ne kadar doğrudur?

Öğrencilerin Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında kendilerini temsil etmek, sorunlarını yetkililere iletmesi için seçtikleri temsilciler varken öğrencilerle ilgili kararlar alınırken neden bu kişilerin fikirleri alınmıyor? Türkiye genelinde MEB’e bağlı tüm ilköğretim ve lise öğrencilerinin temsil edildiği Türkiye Öğrenci Meclisi’nden neden kimse Milli Eğitim Şûrasına davet edilmiyor. Türkiye Öğrenci Meclisi’nin aldığı kararlar neden bu Milli Eğitim Şûrasında değerlendirmeye alınmıyor?

Öğrencilerin fikirleri ne zaman dinlenmeye başlanacak? Siyasiler kendi aralarındaki çekişmeyi bırakıp ne zaman geleceğin mimarları olacak olan biz gençlerin sesine kulak verecek?

Bizi dinleyecekleri gün gelinceye kadar nefesimiz yettiğince sorunlarımızı gündeme getirmeye çalışacağız. Büyüklere buradan çağrımız şudur, kendi aranızdaki çekişmeleri bırakın ve sesimize kulak verin.

Rahmetli Barış Manço’nun durumu izah eden güzel bir sözü var.

“Genç kuşağın Türkiye’yi daha iyi bir yere getireceğine inanıyorum. Bizler onlara köstek olmayalım yeter.”

Bilmiyoruz farkında mısınız ama bize köstek oluyorsunuz. Artık zaman çatışma zamanı değil. Birlik ve beraberlik zamanı. Aranızdaki husumetleri unutup geleceğe bakma zamanı gelmiş ve geçmektedir. Yapmanız gereken hatâlarınızdan dönüp geleceğe yönelik yatırım yapmak için biz ogrencilerin sesine kulak vermektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir