Meclis’de ‘bıyıklı başkan’ isyanı (Sabah)

Türkiye Öğrenci Meclisi’nin başkanlığına seçilen 21 yaşındaki imam hatip lisesi öğrencisi, “Bıyıklı çocuk benim. Keşke basın bizi yaşımızla değil, çalışmalarla gündeme getirse” dedi

Türkiye’nin her ilinden seçilen öğrenci temsilcilerinin katıldığı 8’inci Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi’nin başkanlığına Trabzon temsilcisi, 21 yaşındaki İmam Hatip 12’nci sınıf öğrencisi  seçildi. Geçen yıllarda yaşanan “Bıyıklı öğrenci” tartışmalarını hatırlatan Aksoy, “Bıyıklı çocuk benim. Keşke basın mensupları bizleri kaşımızla, yaşımızla değil de yaptığımız çalışmalarla gündeme getirseler” dedi. Öğrenci Meclisi’nde YGS’de şaibelerin kaldırılmasını isteyen öğrenci vekiller, “ÖSYM Başkanı bizi de tatmin etsin. Şifre olmadığına ikna olmak istiyoruz” dedi. Öğrenci Meclisi, TBMM Başkanı  başkanlığında toplandı. Öğrencilerin yemin töreni sırasında Ankara Öğrenci Meclisi Başkanı Muhammed Asım Yayla, yeminini, “Kutsal bildiğim her şey üzerine ant içerim” diyerek bitirince, Başkan Şahin, “yemine ilave yaptığı gerekçesiyle” uyarıda bulundu ve yemini tekrarlattı. Şahin, “Bakın, gözümüzden hiçbir şey kaçmıyor” diyerek de öğrencileri uyardı. Yayla da yeminini tekrarladı. Yemin töreninin ardından Divan Başkanlığı seçimine geçildi ve gizli yapılan oylamada başkanlığa Trabzon Öğrenci Meclis Başkanı Trabzon Çaykara İmam Hatip Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Muhammed Muhsin Aksoy seçildi. TBMM Başkanı Şahin, seçilen divan üyelerini tebrik ederek, koltuğunu Aksoy’a devretti.

SINAV SİSTEMİNE ELEŞTİRİ 

Seçim sonrası konuşma yapan Aksoy, Meclis’in yılda bir kez toplanması yerine ayda bir toplanmasını istedi. Mehmet Ali Şahin ise Öğrenci Meclisi’nin her ay toplanması yerine yılda birkaç defa toplanmasıyla ilgili düzenlemeler yapılabileceğini ifade etti. Aksoy, konuşmasına geçmiş yıllarda oldukça tartışılan “bıyıklı imam hatipli başkan” olayını hatırlatarak devam etti. “Keşke basın mensupları, bizleri bıyığımızla, kaşımızla, yaşımızla değil de yaptığımız çalışmalarla gündeme getirseler” serzenişinde bulundu. “Biz bu ülkenin 70 milyon evladıyız, hepimiz birbirimizin kardeşiyiz. Hiçbir etken, kardeşliğimizi, birliğimizi ve beraber yürüyüşümüzü, ülkemizin ve milletimizin refahı yolunda kenetlenişimizi sarsmamalı ve kesintiye uğratmamalıdır” diyen Aksoy’un bu sözleri, Genel Kurul’da bulunan öğrenciler tarafından yoğun şekilde alkışlandı. Başkan adaylarından Hatay Öğrenci Meclisi Başkanı Sümeyra Tufan ise, YGS’deki şifre tartışmalarının bir an önce açığa kavuşturulmasını istedii. Sürekli değişen sınav sistemini eleştiren Tufan, bu durumun öğrenciler üzerinde olumsuz etki yaptığını belirtti.

Şahin: Bu Meclis demokrasi eğitimi
Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin öğrencilere yaptığı konuşmada demokrasinin önemi vurgu yaptı. “Demokrasi ve özgürlükler Meclisimizle birlikte gelişmiş, ülkemiz demokrasiyle çağdaş ve güçlü ülkelerden biri haline gelmiştir” diyen Şahin, Meclis’in açılışının yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlediğini, bunlardan birisinin de yaklaşık 15 milyon öğrenciyi kapsayan ve en büyük demokrasi eğitimi projesi olan Türkiye Öğrenci Meclisi olduğunu söyledi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi’nin dünyada ilk kez Türkiye’de uygulandığını aktardı. Projenin, demokrasi bilinci ve insan haklarına saygı kültürünün gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir