KTÜ Konsey Seçimlerindeki Sorunlar!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Konseyi seçimleriyle ilgili KTÜ İlahiyat Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Muhammed Muhsin Aksoy 14 Kasım 2012 Çarşamba günü bir basın toplantısı düzenledi.

Açıklamasında Öğrenci Konseyleri hakkında bilgi veren Aksoy; Öğrenci Konseyleri 2005 yılına kadar sadece bazı üniversitelerde bulunuyordu. 2005 yılında ise YÖK’e bağlı olarak bütün üniversitelerde Öğrenci Konseyleri kurulması kararlaştırıldı. Aynı zamanda bütün üniversitelerin Öğrenci Konseyi Başkanlarından oluşan Türkiye Ulusal Öğrenci Konseyi de oluşturuldu. 2010 yılına kadar Öğrenci Konseyi Başkanları 1 yıllığına seçilirken 2010 yılından itibaren 2 yıllığına seçilmeleri kararlaştırıldı. 2012 yılının başında da Türkiye Ulusal Öğrenci Konseyi ismi Türkiye Öğrenci Konseyi olarak değiştirildi. Bu konsey ülkemizdeki 172 üniversitenin Öğrenci Konseyi Başkanlarından oluşup ülkemizdeki tüm üniversite öğrencilerini temsil eden YÖK’e bağlı tek resmi oluşumdur.

SEÇİM OLDUBİTTİYE GETİRİLMEK İSTENİYOR!

Bu kapsamda üniversitemizde de bu yıl KTÜ Öğrenci Konseyi seçimleri için bir takvim yayınlandı. Ancak takvimi incelediğimizde bazı sorunlar dikkatimizi çekti. Bu sorunlara 1 Kasım 2012 tarihinde yapılan faaliyetlerden başlamak istiyorum. Takvimde geçtiği şekliyle 1 Kasım 2012 tarihinde Üniversite Seçim Kurulu atanıyor, Seçim Takvimi Birimlere gönderiliyor, Seçim Kurulları oluşturulması için birimlere tebligat gönderiliyor ve seçmen listeleri de birimlere gönderiliyor. 2 Kasım 2012 tarihinde ise seçmen listeleri birimlerde ilan ediliyor. Ardından 5 Kasım 2012 tarihinde adayların başvuruya başlaması ve 6 Kasım 2012 tarihinde de başvuru için son gün olduğu yönünde bilgi veriliyor. 22 Kasım 2012 tarihinde birimlerde seçim, 24 Kasım 2012 tarihinde ise üst birimlerde seçim yapılması şeklinde bilgiler veriliyor. 29 Kasım 2012 tarihinde ise KTÜ Öğrenci Konseyi’nin toplanarak Başkanını ve Yönetimini seçeceği bilgisi yer alıyor.

ADAYLARIN PROJELERİNİ TANITABİLECEK ZAMANLARI YOK!

Merak ettiğimiz konu, bir günde seçim kurulu oluşturulması ve diğer faaliyetlerin yapılması gerçekten mümkün müdür? Diğer merak ettiğimiz konu ise adaylara başvuru için bir gün süre verilmesi ne kadar demokratik bir tutumdur? Seçilen temsilcilerin üst birim temsilcilerini seçerken verilen iki günlük süre ve üst birim temsilcilerinin KTÜ Öğrenci Konseyi Başkanını seçerken verilen dört günlük süre zarfında adaylar ne kadar birbirini tanıyabilecek? Aday olarak projelerimizi diğer arkadaşlarımıza aktarabilmemiz için o kısa süre bize ne kadar yeterli olacak? Hangi değerlendirmeye göre oy kullanılacak?

SEÇİMLERDEN KİMSENİN HABERİ YOK!

Seçim takvimiyle ilgili sıkıntıların yanında temel sorunlardan biri de üniversitemiz öğrencilerinin Öğrenci Konseyinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmamalarıdır. Yine seçimle ilgili yapılan duyurulardan da öğrenci arkadaşlarımızın haberdar olmadıklarını biliyoruz. Bunu yaptığımız bir anket çalışması neticesinde söylüyoruz.

KTÜ İlahiyat Fakültesi Öğrenci Temsilciliği olarak “Öğrenci Konseyi Bilgi Tespit Anketi” adı altında yaptığımız çalışmasıyla Karadeniz Teknik Üniversitemizin çeşitli fakülte ve bölümlerinden toplamda “1134” kişiye ulaştık. Ankette öğrencilere sadece iki adet soru sorduk ve yanıt olarak “Evet” ve “Hayır” cevabını istedik.

Sorulardan birincisi “Öğrenci Konseyi hakkında bilginiz var mı?” şeklindeydi. Bu soruya “0” adet “Evet” cevabı verilirken “1134” adet “Hayır” cevabı verildi. Yani %0 Evet ve %100 Hayır şeklinde bir oran ortaya çıkmış oluyor.
İkinci soruda ise “Öğrenci Konseyi seçimleriyle ilgili duyurulardan haberdar oldunuz mu?” şeklinde bir soru sorduk. Bu soruya ise “18” adet “Evet” cevabı verilirken “1116” adet “Hayır” cevabı verildi. Buna göre %2 Evet ve %98 Hayır şeklinde bir oran ortaya çıkmış oluyor.

Anket sonuçlarına bakıldığı zaman ortaya trajikomik bir tablo çıkıyor. Yakın tarihte üniversitemizdeki 55.000 öğrenciyi temsil edecek bir başkan seçilecek ama seçimden öğrencilerin haberi yok. Bu şekilde seçilecek bir başkan, öğrencileri ne derecede temsil edebilir?

YETKİLİLER ÖNERİLERİMİZİ DİKKATE ALMADI!

Bir Fakülte Temsilcisi olarak yani bu işlerin içerisinde olan birisi olarak seçimlerden 6 Kasım 2012 tarihinde yani başvuruların son gününde fakülte sekreterimizin beni araması vesilesiyle bilgi sahibi oldum. Yani aranmamış olsam seçim başvurularının başladığından benim de haberim olmayacaktı. Aynı gün takvimi inceleyip gerekli araştırmaları yaptıktan sonra sizlerle paylaştığımız eksik noktaları ve mevcut süreçten sonra yapılabilecek örnek bir seçim takvimini 7 Kasım 2012 Çarşamba günü yazılı olarak Rektörlüğümüze ilettik. Yine aynı gün Öğrenci Konseylerinden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz beyden randevu talebinde bulunduk. Kendisi randevu talebimizi geçtiğimiz gün kabul edip bizi çağırdılar. Çok kısa süren görüşmemizde konuları kendisine aktardık ancak bu süreçten sonra yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler. Bunun üzerine kendilerine, kendilerinin de seçimle göreve geldiklerini yapılan bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi gerektiğini ısrarla ifade ettik; ancak yine olumlu bir cevap alamadık.

YETKİLİLERİ BU DURUMU DÜZELTMEYE DAVET EDİYORUZ

Yetkililerden aldığımız bu olumsuz cevap bizi derinden üzdü; ancak bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi gerektiği konusundaki inancımızdan bir şey kaybetmedik. Türkiye Öğrenci Meclisleri kapsamında 17 milyon öğrenciyi temsil ederken yaptığımız gibi bu süreçte de demokratik yollarla eleştirilerimizi ve alternatif olarak yapılabilecek çalışmaları kendilerine iletmiş olduk. Olumsuz yanıt almamız dolayısıyla da bugün burada yine demokratik hakkımız olan basın toplantımızı yaparak konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendiriyoruz.

Temennimiz odur ki 55.000 öğrencinin iradesinin temsil edileceği öğrenci konseyi seçimleri için üniversite genelinde Rektörlük tarafından geniş kapsamlı bir tanıtım kampanyası başlatılarak tüm öğrencilerin bu konu hakkında bilgilendirilmesi ve seçimlere yapılacak başvuru tarihlerinin uzatılmasıdır.

HER ZAMAN HAKKI HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ!

Konuşmamı tamamlarken; milli ve manevi değerlerine bağlı gençler olarak her fırsatta yanlışların karşısında olup o yanlışları düzeltmenin gayreti içerisinde olacağız. Dün Öğrenci Meclisleri ile ilgili sorunlarla mücadele ederken şimdi de Öğrenci Konseyleri ile ilgili sorunlarla mücadele ediyoruz. İnşallah yarın da mücadelemize farklı kulvarlarda bu prensipler doğrultusunda devam edeceğiz.

Muhammed Muhsin AKSOY
KTÜ İlahiyat Fakültesi Öğrenci Temsilcisi