Kanuni Vakfına Ziyaret

İl meclisi Başkanı Çaykara İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Muhammet Aksoy’un daveti üzerine 45 İl Öğrenci Meclisi Başkanı Trabzon’a geldi.

Trabzon İl öğrenci meclisi Başkanı Çaykara İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Muhammet Muhsin Aksoy’un daveti üzerine Trabzon’a gelen Türkiye genelindeki 45 İl Öğrenci Meclisi Başkanı Trabzon Ortahisar mahallesindeki Kanuninin doğduğu ev kabul edilen Kanıni Evini ziyaret etti.Gelen öğrencilere Çaykara İmam-Hatip Lisesi Müdürü Hasan Bal rehberlik yaptı.

vakfın çalışmaları ile ilgili bilgi vererek Kanuni Sultan Süleyman’ı şöyle tanıttı:Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman vakfı Başkan Yardımcısı Çaykara’lı Hemşerimiz Osman Abanoz Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen öğrencilere Kanuni evi ile

Trabzon Kanuni ile bütünleşmiş bir şehir olduğunu o zamanki Trabzon Valisi Yavuz Sultan Selim’in oğlu olarak 27 Nisan 1945’te Ortahisar’da doğmuş ve 15 yaşına kadar Trabzon’da yaşadığını belirtti.25 yaşında Osmanlı Devletinin başına geçtiğini ve 46 yıl padişahlık yaptığını belirtti. Batılalar Kanuniye Dünyanın en büyük kanun yapıcılarından olduğu için Kanuni, 3000’e yakın şiir yazdığı için MUHİBBİ, 13 büyük zafere katıldığı için Gazi olarak adlandırmıştır. Dünyanın en büyük kanun yapıcılarından 23 nün yer aldığı Washington Parlamentosu’nda büstü vardır. Kanunin resmi Kanun yapıcılığı nedeniyle İspanya Parlamentosu’nda asılmıştır. Biri Zigetvar da biride İstanbul da olmak üzere 2 Mezarı vardır.Dünya’da iki mezarı olan başka biri yoktur.İstanbul’daki mezarının başında Trabzon’lu Kanuni yazılmıştır.Kanuni doğduğu şehir Trabzon ile öldüğü şehir Zigetvar Kardeş Şehir ilan edilmiştir.

Kanuni’nin Babaannesi Gülbahar Hatun’un camisi ve türbesi Gülbahar Hatun mahallesi’ndedir.Valisi İskenderpaşa’nın camiisi ve türbesi İskenderpaşa mahallesindedir.Ortahisarda Kanuni evi,Kanuni parkı,Kanuni heykeli bulunmaktadır.Kanuni Anadolu Lisesi ve Kanuni İlköğretim adlı 2 okul onun ismini taşımaktadır.K.T.Ü’nün Kalkınmadaki merkez kampusunun ismi Kanuni Kampusü’dür.Kaşüstü Beldesindeki Kredi Yurtlar Kurumunun yaptırdığı öğrenci yurdunda Kanuni Öğrenci Yurdu ismi verilmiştir.Yeni yapılan Kaşüstü Beldesindeki 400 yataklı hastaneye Kanuni Eğitim Araştırma Hastane’si,Trabzon’un güneyinde yeni yapılacak olan büyük bir bulvara Kanuni Bulvarı adı verilmiştir. Babası Yavuz Sultan Selim Trabzon’da 23 yıl valilik yapmış,Mimar Sinan gibi mimarlar,Baki ve fuzuli gibi şairler Barbaros Hayrettin Paşa ve Pire Reis gibi denizciler Kanuni devrinde yetişmiştir. Erdoğdu mahallesindeki yeni yapılan bir camii’ye Kanuni Camii adı verilmiş, Havaalanı üstendeki bir mahalleye de Kanuni Mahallesi adı verilmiştir.Tanjant yolunda ki büyük bir köprünün adı Kanuni Köprüsü olarak adlandırılmıştır.

Gelen öğrenciler daha sonra Atatürk Köşkü, Ayasoya Müze’si Trabzonspor Müze’si,Sümela Manastırı ve Uzungöl’ü ziyaret ettikten sonra illerine döneceklerini öğrenildi.

Çaykara Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir