Gülen’den Cübbeli’yi ağlatan jest

Gülen’den Cübbeli’yi ağlatan jest
Muhammed Muhsin AKSOY (12 Eylül 2012)
Bu sabah gördüğüm bir haber dikkatimi çekti. Fetullah Gülen’den Cübbeli Ahmet Hocaya iki tane kitap hediye olarak gönderilmiş. Birbirlerine karşı kullandıkları ifadeleri de görünce bazı değerlendirmelerde bulunmak istedim.

Cübbeli Ahmet Hocanın içeri alınmadan önce “Dinler Arası Diyalog” konuları üzerinde yaptığı yoğun eleştirileri ve bu diyaloğun baş mimarlarından birisinin de Fetullah Gülen olduğunu hepimiz biliyoruz. Cübbeli Ahmet Hocanın içeri atılmasının arkasında diyalog konularında yaptığı yoğun eleştirilerden rahatsız olan Gülen cemaatinin olduğu söylentileri sürekli dolanıyordu. Artık bu söylenenler efsaneden ibaret midir bilinmez ama bugün okuduğum haber beni biraz düşündürdü…

Şimdi size haberden bazı kesitleri aktarıp yorumlarıma devam edeceğim. Haberde şöyle diyor:

ABD’DEN İKİ KİTAP

Fethullah Gülen, cezaevindeki Cübbeli Hoca’ya iki imzalı kitabını gönderdi. Gülen, kitapların ilk sayfasına ‘Mübarek hocamız Ahmet Efendi Hazretleri’ diye başlayan övgü dolu sözler yazdı.”

YUSUF PEYGAMBER BENZETMESİ

“Her zaman Sünnî duygu ve düşüncenin sesi soluğu olmasını bilmiş, aydınlık ruh, Yusuf Peygamber yolunda (zindana giren), Yusuf Peygamber gibi çilesini çeken, İslam’a sadakat ve sabır abidesi, kutlu ve seçkin Ahmet Efendi Hazretleri’nin en yakın zamanda mübarek irşad (halkı uyandırma ve doğru yola çağırma) vazifesine dönmesini Allah’tan dilerim.”
‘CEMAAT İFTİRALARA İNANMADI’

Metris Cezaevi’nde yatan Cübbeli Ahmet Hoca, kendisine getirilen hediyenin ardından yaşadığı mutluluğu ise bir yazı yazarak anlattı:
“Rüyamda muhterem Hocaefendi Hazretleri’nin bana dua ettiğini görmüştüm. Ben size içeri girdiğim günden beri muhterem Fethullah Hocaefendi’nin nezih cemaatinin bana atılan iftiralardan beri olduğunu bildirmiştim. İşte 5 Eylül Çarşamba günü Muhterem Hoca’mızın hediye gönderdiği iki eserinin üzerine hatt-ı destiyle kaydetmiş bulunduğu şu iki ithaf yazısı bunun en bariz şahidi olmuştur.”

‘ÇOK DUYGULANDIM,HIÇKIRIKLARLA AĞLADIM’
Cübbeli Ahmet Hoca, hediyeleri getiren Gülen’in “talebesi”yle cezaevinde yaptığı sohbete ilişkin ise şunları yazdı: “Talebesi, sohbet sırasında Hocaefendi’nin benimle ilgili haberleri izlerken gözyaşlarını tutamadığını ve ‘Bunca yıl dinimize hizmet etmiş, müşarun bilbenan (parmakla gösterilen) bir Hocaefendi’nin şahsında tekrar İslam’a darbe indirilmek isteniyor. Bu iftiraları asla kabul etmem ve inanmam, kurtuluşu için dua ediyorum’ dediğini nakletti. Bu fakir kardeşiniz muhterem Hocamızın tazim ifade eden medhiyelerine asla layık biri değilim. Okuyunca çok mahcup oldum, ama “Fazilet ehlini ancak fazilet ehli tanır” kaidesince değerli Hocamız kendisine münasip bir üslup kullanmıştır. Hizmet ettiğim camianın bazı hocaları kıskançlık yüzünden bana bu zulmü reva görürken muhterem Hocaefendi’nin bana şefkatle yaklaşması beni çok duygulandırmış ve şu yazıyı yazarken hıçkırıklara boğmuştur.”
‘BAĞIŞLAMANIZ DİLEĞİYLE’
“Sizin geniş ilminize göre olmasa da kutsal üzüntünüzü hafifletir ümidiyle sunuyorum. Cüret ve cesaret sayarsanız bağışlamanızı dileyerek.”Anladığım kadarıyla burda bayağı bir ince siyaset dönüyor. Fetullah Gülen, Cübbeli Ahmet Hocaya şunu söylemek istiyor:”Bak güzel kardeşim, ilimin irfanın var. Güzel de şeyler anlatıyorsun, çevren de geniş. Sen kendi alanında irşatlarını yap, dinler arası diyaloğuydu falandı filandı bizim alanda olan işlere sen karışma. Eğer bize bulaşmadan işlerine devam etmek istiyorsan çıkaralım seni yoksa yapacak bir şey yok.”Cübbeli Ahmet Hoca da ne yapsın, o kadar anlattık anlattık herkes helal olsun dedi. Bir düştük daha kimse tarafımıza bakmıyor. Artık bundan sonra kimsenin tavuğuna hışt demem. Milletin yüzünden ben niye sıkıntı çekeceğim diyerekten tamam akıllandım çıkarabilirsiniz beni diyor…

Tespitlerimi doğru veya yanlış bulabilirsiniz ama yakında Cübbeli Ahmet Hoca büyük ihtimal Metris’ten çıkıyor, demedi demeyin…