Eleştirilerimiz Nasıl Olmalı?

Eleştirilerimiz Nasıl Olmalı?
Muhammed Muhsin AKSOY (05 Mayıs 2012)
Günümüzde herkes birbirini eleştiriyor. Eleştiriler yapılırken insanlar karşısındakileri kırıp döküyor. Çözülebilecek sorunlar bu yüzden çözümsüzleşiyor.

Eleştirileri iki kısma ayırıyorum. Birincisi yapılan yanlışların ve oluşan sorunların çözümü için yapılan eleştiriler. İkincisi ise egoları tatmin etmek için yapılan eleştiriler.

Şimdi bu ike eleştiri şeklinin detaylarına inelim.

1- ÇÖZÜM AMAÇLI ELEŞTİRİ

Bu eleştiriyi yapan kişi eleştirdiği konunun gerçekten çözüme kavuşmasını istemektedir. Eğer eleştirilen kişi bir şahıs ise bizzat o şahısla samimi bir şekilde uygun bir ortamda görüşüp kırmadan dökmeden yanlışını düzeltmeye çalışır. Eğer eleştirilecek olan konu yol üzerindeki bir kasis ise bunu yetkili yerlere bildirmektir. Bunu daha çok örneklendirebiliriz.

2- EGO TATMİN AMAÇLI ELEŞTİRİ

Burada eleştiren kişi şahısı eleştiriyorsa karşı taraf kırılır gücenir diye hiç düşünmez. Kişinin yanlışını ulu orta söylediği için karşı taraf bundan olumlu veya olumsuz etkilenir diye hiç düşünmez. Gel kardeşim sen neden böyle yapıyorsun demez egolarını tatmin etmek için bağırır çağırır. Yolda giderken bir kasis görür bağırır çağırır küfreder ama yetkili kuruluşu arayıp da şurda kasis var bir bakabilirseniz güzel olur demez. Bu hususu da uzun uzadıya örneklendirmek mümkün ama bu kadarı yeterli diye düşünüyorum.

Unutmayalım, bir hoca öğrencisini eleştirmemeli. Eğer yanlış bir hareketini görüyorsa bire bir konuşup samimi bir şekilde kendisine yardımcı olmalı. Bu patron-çalışan, amir-memur vs vs arasında yapılmak üzere örneklendirilebilir.

Yazımı konuyla da ilgisi olan Hz. Ali’nin güzel bir sözüyle bitirmek istiyorum.

“Bir insana başkaları yanında verilen öğüt, öğüt değil, hakarettir ..!

Eleştirilerin samimi olarak yapıldığı, dedikodudan uzak, sevgi ve kardeşliğin pekiştiği bir dünya dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir