Muhammed Muhsin Aksoy, 23 Haziran 1990 yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğdu.

Babası Trabzon’un Maçka ilçesinde yaşamış olan Abdullah Aksoy’dur. İlçe Müftüsü olan babasının birçok yerde görev yapması nedeniyle çocukluğu muhtelif şehirlerde geçen Aksoy’un annesi ise Emine Hanımdır.

Aksoy, ilköğrenimine Trabzon – Düzköy Merkez İlköğretim Okulunda başladı. Babasının Trabzon’un Hayrat ilçesine tayin olması dolayısıyla ilkokul öğrenimini 2004 yılında Hayrat Merkez İlköğretim Okulu’nda tamamladı.

2004 – 2005 eğitim öğretim yılında Hayrat ilçesi Güneşalan (Hundez) Kur’an Kursunda Kur’an-ı Kerim eğitimine başladı. Eğitimine 2005 – 2006 eğitim öğretim yılında aynı ilçede bulunan Balaban Kur’an Kursunda devam ederek eğitimini tamamladı.

Babasının Rize’nin Kalkandere ilçesine tayini dolayısıyla, ortaöğrenimine 2006 yılında Kalkandere İmam Hatip Lisesinde başladı. 2. sınıfa da aynı okulda devam ederken babasının tayini Trabzon’un Dernekpazarı ilçesine çıkması nedeniyle, ilk dönemini burada tamamladı. Aynı yıl içinde Çaykara İmam Hatip Lisesine kaydını aldı. 2011 yılında Çaykara İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Ortaöğrenimi esnasında bir müddet Dernekpazarıspor’da amatör olarak futbol oynadı.

Lise yıllarında Türkiye genelindeki 15 milyon öğrencinin bizzat katılımıyla oluşan öğrenci meclislerinde 2006 yılından başlayarak 2011 yılına kadar okul başkanlıkları, ilçe başkanlıkları ve il başkanlığı olmak üzere çeşitli kademelerde görevlerde bulundu.

2011 yılı Nisan ayında ise Trabzon İl Öğrenci Meclisi Başkanı olarak katıldığı TBMM Genel Kurulu’nda yapılan seçimde, Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlığı görevine seçilerek 2012 yılı Nisan ayına kadar bu görevi yürütmüştür.

ÖĞRENCİ MECLİSİ GÖREVLERİ

2006-2007:  Rize İl Öğrenci Meclisi Üyesi, Kalkandere İlçe Öğrenci Temsilcisi, Kalkandere İHL Okul Öğrenci Meclisi Başkanı

2009-2010: Trabzon İl Öğrenci Meclisi Başkan Vekili, Çaykara İlçe Öğrenci Temsilcisi, Çaykara İHL Okul Öğrenci Meclisi Başkanı

2010-2011: Trabzon İl Öğrenci Meclisi Başkanı, Çaykara İlçe Öğrenci Temsilcisi, Çaykara İHL Okul Öğrenci Meclisi Başkanı

2011-2012: Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanı

ÜNİVERSİTE ÇALIŞMALARI

Ortaöğrenimi tamamladıktan sonra, 2011 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. KTÜ’de bulunduğu 2011-2014 yılları arasında KTÜ Öğrenci Konseyi Üyeliği ve KTÜ İlahiyat Kulübü Kurucu Başkanlık görevlerini yürüttü. 2013 yılında ise Trabzon Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanlığına aday oldu. 2014 yılında KTÜ’deki kaydını dondurarak Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümüne kaydoldu ve 2016 yılında bu bölümden mezun oldu. Ardından Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Lisans programına geçiş yaparak 2018 yılında bu programı tamamladı. Şu anda Avrasya Üniversitesi Yönetim Bilimleri Yüksek Lisans programında eğitim hayatına devam etmektedir.

Öğrenci Meclisleri, Öğrenci Konseyleri, Öğrenci Kulüpleri ve Gençlik Meclisleri gibi oluşumların hepsinde çeşitli görevlerde bulunan Aksoy, gözlemlediği genel sıkıntıların çözümü için öğrenci meclislerinde ve çeşitli gençlik organizasyonlarında görev alan gençlerle bir araya gelerek 29 Mayıs 2013 tarihinde Yükselen Gençlik Derneği’ni kurmuş olup bu derneğin Genel Başkanlık görevini yürütmektedir.

TEŞKİLAT ÇALIŞMALARI

Milli Görüş teşkilatlarında aktif olarak çalışmalarına 2009 yılında başladı. Anadolu Gençlik Derneği Çaykara Temsilciliği bünyesinde 2009-2011 yılları arasında Ortaöğretim Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 2011-2012 yılları arasında da Anadolu Gençlik Derneği Trabzon Üniversiteler Komisyonunda görev aldı. 2014 Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde Saadet Partisi Trabzon seçim karargahında tanıtım faaliyetlerinde yer aldı. 2014-2015 yılları arasında da Saadet Partisi Trabzon Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüttü ve 2015 Milletvekili seçim çalışmalarına katıldı. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde Saadet Partisinden Trabzon Milletvekili Aday Adayı olmuştur.

Güncel meselelere karşı duyarlı olan Aksoy, gençliğe yönelik konular başta olmak üzere güncel ve siyasi konular hakkında çeşitli yayın kuruluşlarında köşe yazarlığı yapmıştır.

Ülkemizden başlayarak; adaletin, huzur ve barışın hakim olduğu bir dünya düzeninin kurulması için mücadele etmeyi kendisine ilke edinmiştir.

FAYDALI LİNKLER

TBMM Seçim Konuşması

TBMM Basın Açıklaması

Öğrenci Memnuniyeti Anket Raporu

Türkiye Öğrenci Meclisi İşlevselliği

Öğrenci Gözüyle Yeni Anayasa Nasıl Yapılmalıdır?

KTÜ Konsey Seçimlerindeki Sorunlar!

Trabzon Gençliğinin Talepleri