Bıyıklı çocuk benim (Hürriyet)

Sekizinci Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlığı’na, Trabzon Çaykara İmam Hatip Lisesi’nden, Dernekpazarı Müftüsü Abdullah Aksoy’un 21 yaşındaki oğlu Muhammed Muhsin Aksoy seçildi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin başkanlığında gerçekleştirilen özel birleşimde, 81 ilden gelen öğrenci temsilcileri önce and içti ardından seçime geçildi.

Başkan adaylarından Hatay Öğrenci Meclisi Başkanı Sümeyra Tufan, sınav sistemleri ve bunların uygulamalarının sonuçlarından muzdarip olduklarını belirterek şöyle konuştu: “Sürekli değişen sınav sistemleri, bizlerin psikolojileri üzerinde son derece olumsuz etkiler yaratmaktadır. Örneğin, ilköğretimde bizden bir dönem önde bulunan öğrenciler, çoklu SBS ile liselere yerleşirken, bir sonraki dönemde tekrar tek sınav sisteme dönülmektedir. Bu, hem bizleri hem de varını yoğunu ortaya koyarak bizleri dershanelere, özel derslere gönderen velilerimizi etkilemektedir. Bizleri dershanelerin ve özel derslerin elinden kurtaracağı iddiasındaki her yeni düzenleme, öğrenciyi bu sistemin kucağına biraz daha itmektedir. Dershane, özel ders üçgeninde koşturmakta ve yıpranmaktayız. Eğitimde fırsat eşitliğinin bir an önce sağlanmasını ve sınav sisteminin, öğrencinin sosyal hayata daha çok dahil olmasını sağlayacak şekilde olmasını talep ediyoruz.”

Ortak dert şifre

Oturuma katılan pek çok temsilci ÖSYM ve YGS eleştirilerine katıldı. Muğla Öğrenci Meclisi Başkanı Uygar Üstün, ÖSYM Başkanının açıklamalarından tatmin olmadıklarını belirtti. İzmir Öğrenci Meclisi Başkanı İbrahim Numan Özkaya da sınav sistemini eleştirdi. Özkaya, “Ben de 1 milyon 700 bin YGS mağdurundan biriyim. Ben de yapılan açıklamalardan tatmin olmadım olmayacağım da. Neden dershanelere ihtiyaç duyuyoruz. Ben artık okulumda aldığım eğitim ile sınavlara girmek istiyorum. Skandalların kurumu ÖSYM derhal kaldırılmalıdır, tahammülümüz kalmadı” dedi.

Başkan seçilen Aksoy ise 2006’da oturumu yöneten 21 yaşındaki Erzurum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi İbrahim Seyhan’ın “Bıyıklı çocuk” diye eleştirilmesine göndermede bulundu. Aksoy, “Bıyıklı çocuk benim. Keşke basın mensupları bizleri kaşımızla, yaşımızla değil de yaptığımız çalışmalarla gündeme getirseler” dedi. Salondakiler, Aksoy’un sözlerini alkışladı.

Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir