‘Bıyığımızla değil, icraatlarımızla ilgilenin’ (Zaman)

‘Bıyığımızla değil, icraatlarımızla ilgilenin’

25.04.2011
Türkiye’nin her ilinden seçilen öğrenci temsilcilerinin katıldığı 8. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi, dün TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin başkanlığında toplandı.

Şahin’in birleşimi açmasının ardından İstiklâl Marşı okundu ve öğrenciler yemin etti. Yemin töreninin ardından divan başkanlığı seçimine geçildi ve gizli yapılan oylamada başkanlığa Trabzon Çaykara İmam Hatip Lisesi’nden Muhammed Muhsin Aksoy seçildi. Aksoy, konuşmasında 70 milyonun kardeşliğine vurgu yaptı. Birlik ve beraberliği kesintiye uğramadan devam etmesini istedi. Aksoy, bir de öneride bulundu. Meclisin yılda bir kez toplanması yerine ayda bir toplanmasını talep etti. Aksoy, geçmiş yıllarda oldukça tartışılan “bıyıklı imam hatipli başkan” olayını da hatırlattı. “Keşke basın mensupları bizleri kaşımızla, yaşımızla değil de yaptığımız çalışmalarla gündeme getirseler.” serzenişinde bulunan Aksoy’un bu sözleri, genel kurulda bulunan öğrenciler tarafından alkışlandı.

Meclis Başkanı Şahin de öğrencilere yaptığı konuşmada, demokrasinin önemine vurgu yaptı. “Demokrasi ve özgürlükler Meclis’imizle birlikte gelişmiş, ülkemiz demokrasiyle çağdaş ve güçlü ülkelerden biri haline gelmiştir.” diyen Şahin, Meclis’in açılışının yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendiğini, bunlardan birisinin de en büyük demokrasi eğitimi projesi olan Türkiye Öğrenci Meclisi olduğunu ifade etti. Şahin, bu projeyle öğrencilerin seçme, seçilme gibi temel demokratik süreçleri yaşadığını, işbirliği ve katılımcılık gibi deneyimler edindiğini kaydetti. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da Okul Meclisleri Projesi’nin dünyada ilk kez Türkiye’de uygulandığını aktardı. Projenin, demokrasi bilinci ve insan haklarına saygı kültürünün gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını belirterek, demokrasiyi özümseyen bireylerin yetiştirilmesinin, ülkede ve dünyada barış ikliminin hakim kılınmasında önemli rol oynayacağını vurguladı.

Zaman Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir