Ayasofyalar Özgürlüğümüzün Sembolüdür

Yükselen Gençlik Platformu Genel Başkanı Muhammed Muhsin Aksoy, gündemdeki terör olayları, Sümela’daki ayin ve Ayasofya Müzesi hakkında basın toplantısı düzenleyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki terör olaylarının arkasında dış güçlerin olduğunu kaydeden Aksoy, “Günümüzde insanımızı Türk-Kürt ve laik-anti laik olarak birbirine kırdırma planları içerisindedirler. Ülkemizde Kürt sorunu diye bir sorun yoktur. Bu, ülkemizi bölmek isteyen mihraklar tarafından gündeme getirilen ısmarlama bir sorundur. Biz İstiklal mücadelesinde omuz omuza mücadele vermiş bir milletin evlatlarıyız. Farklılıklarımızın bizi biz yapan değerler olduğunu da biliyoruz. Yapılan terör olaylarını şiddetle kınadığımızı belirterek oynanan oyunlara karşı milletimizi dikkatli olmaya davet ediyoruz” dedi.

AYASOFYA’LAR SEMBOLDÜR

Aksoy, Ayasofya camilerinin özgürlüğün sembolü olduğunu belirterek, “Fetihler esnasında İstanbul’daki ve Trabzon’daki Ayasofya’lar fethin sembolü olarak camiye çevrilmiştir. Bütün kiliseler değil sadece bir tanesi sembol olarak camiye çevrilmiştir. Ayasofya’ların cami olması özgürlüğümüzün sembolü demektir. Papanın Sümela’da yaptığı ayinden sonra ‘Trabzon’da camiye ihtiyaç yok, Ayasofya’nın camiye çevrilmek istenmesi siyasidir’ sözüne şu şekilde cevap veriyoruz; Evet, Ayasofya bizim özgürlüğümüzün sembolü olduğu için siyasi bir önemi vardır. Papa bunu söylerken Sümela’da ayin yapmaktadır. Aslında bu sözlerinin ne kadar tutarsız olduğunun göstergesidir. Nitekim Hıristiyanlara ibadethaneleri yetmiyor mu ki Sümela’da ayin yapma ihtiyacı hâsıl oluyor sorusu akıllara gelmektedir. Sümela’da yapılan ayinlerin temeli büyük Ermenistan hayalinin zeminini oluşturmak için yapılan faaliyetlerdir. Ayasofya’nın camiye çevrilmesine siyaset diyen Papa’nın yapmış olduğu faaliyet siyasetin zirve noktasıdır” diye konuştu.

İNSANLAR UYUTULUYOR

İnsanların futbol, eğlence ve kumarla uyutulduğunu ifade eden Aksoy, “İnsanların uyutulmasına ve yaşanan toplumsal olaylara karşı duyarsız kalmasına sebep olan üç temel unsur: futbol, eğlence ve kumardır. Bu üç temel unsurla halkını yıllarca yöneten bir diktatöre ‘nasıl oldu da halkınızı yıllarca diktatör bir rejimle yönetebildiniz’ sorusuna verdiği cevap durumu özetler niteliktedir. Diktatör bu soruya cevaben demiş ki ‘ben onları yüz binlik beşiklerde sallayarak uyuttum’ ” dedi.

Aksoy, kurdukları Yükselen Gençlik Platformu ile ilgili bilgi de vererek, “Platformumuz Öğrenci Meclisleri başta olmak üzere çeşitli gençlik organizasyonlarında görev almış kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu gönüllü birlikteliktir. Amacımız ülkemizin geleceğinde gençlik yıllarından itibaren kendini yetiştirmiş, güncel olaylara karşı duyarlı siyasetçilerin yetişmesine vesile olmaktır. Platform olarak herhangi bir oluşumun güdümünde değiliz, yine herhangi bir oluşuma alternatif de değiliz” dedi.

Günebakış Gazetesi