Antalya’da İstişare Toplantısı

Antalya’da İstişare Toplantısı
Muhammed Muhsin AKSOY (19 Ocak 2012)
13-14-15 Ocak 2012 tarihlerinde Antalya İl Öğrenci Meclisi’nin organize ettiği Antalya Kültür ve Tanıtım Gezisiyle Türkiye Öğrenci Meclisi’mizi bir araya getirdiler.

Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi Türkiye Öğrenci Meclisi’miz MEB tarafından yılda sadece bir kez toplanıyor. Geçen yıl Trabzon İl Öğrenci Meclisi olarak organize ettiğimiz Türkiye Öğrenci Meclisi Kültür ve Kaynaşma Gezisi ile Türkiye Öğrenci Meclisi Üyelerini Trabzon’umuzda ağırlamıştık. Bu organizasyon aynı zamanda diğer illerimize de örnek olmuş ve geçen dönem toplamda bu şekilde dört organizasyon gerçekleşmişti.

Yapılan bu organizasyonlar İl Öğrenci Meclislerimizin vermiş oldukları büyük emekler sonucu gerçekleşiyor. Aynı zamanda bu organizasyonlar Türkiye Öğrenci Meclisi’nin birden fazla toplanabileceğini kanıtlar niteliktedir.Antalya’daki organizasyona gelecek olursak gezi ve etkinlikler kısmından çok orada istişare edilip dile getirilen konuları burada siz değerli okurlarımla maddeler halinde paylaşmak istiyorum.

1- Türkiye Öğrenci Meclisinin bir kere toplanmasının yetersiz olduğu ve meclis toplandığında birkaç gün arka arkaya toplanması gerektiği

2- Yönergenin düzenlenmesi için MEB’in girişim başlatması gerektiği

3- Başkanların sorunları dile getirebilmesi için kanalların oluşturulması gerektiği

4- 12. Sınıf kitaplarının içerik olarak yetersiz olduğu

5. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin rehber öğretenler tarafından tam manasıyla bilgilendirilmesi gerektiği

6- Öğretmen eksikliği olan okullardaki eksikliğin giderilmesi gerektiği

7- Uzun zamanlar verilen emeklerin üç saatlik sınav neticesinde değerlendirilmemesi gerektiği

8- Kat sayı değişikliği hakkında öğrencilerin detaylı bilgilendirilerek mağdur olmalarının engellenmesi

9. Osmanlıcanın seçmeli ders olarak müfredatımıza eklenmesi gerektiği konusunda arkadaşlarımız görüş beyan ettiler.

Genel itibariyle görüşmeler bu konu başlıkları üzerinde oldu. Başkan arkadaşlarımızın bu tür konularda sorunları ve önerileri varken Türkiye Öğrenci Meclisi’nin “Öğreni Gözüyle Yeni Anayasa Nasıl Olmalıdır?” gündeminde toplanacak olmasının yanlış olduğunu ve bu konudan başkan arkadaşlarımızın rahatsızlık duyduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Olur ki kulaktan kulağa dolaşır da büyüklerimizin kulaklarına ulaşır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir