27 Nisan’da TBMM öğrencilerin

27 Nisan’da TBMM öğrencilerin
Muhammed Muhsin AKSOY (05 Nisan 2012)

TBMM ve MEB tarafından ortaklaşa yürütülen Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi kapsamında Türkiye Öğrenci Meclisi bu yıl 27 Nisan 2012 Cuma günü toplanacak.

Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi hakkında birçok yazı yazdım; ancak yine de kısaca proje hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Yukarıda bahsettiğim proje 2004 yılından itibaren uygulanmakta ve ülkemizdeki tüm ilköğretim ve lise öğrencilerini kapsamaktadır. Sınıflardan seçimler başlayarak kademeli bir şekilde sınıf, okul, ilçe, il ve Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanları seçilmekte.

17 milyona yakın öğrenciyi kapsayan bu proje maalesef öğrencilerin dilek ve şikayetlerini üst makamlara ulaştırmaları için yeterli bir sistemle çalışmamakla birlikte çoğu kimse tarafından bilinmiyor. Bu sorunlar hakkında Milli Eğitim Bakanı Syn Ömer Dinçer’le bizzat makamında görüşerek sorunları kendilerine aktarmamıza rağmen Öğrenci Meclisleri hakkında herhangi bir somut değişimi maalesef göremiyoruz.

Proje hakkında bilgi verip kısaca sorunlara değindikten sonra 27 Nisan 2012 Cuma günü ne olacak o konu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Yazımın başında belirttiğim kademeli seçimlerin sonuncusu olan Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlığı seçimi 27 Nisan Cuma günü yapılacak. Yine aynı gün içerisinde illerinden gelen İl Öğrenci Meclisi Başkanları orada kısıtlı süre zarfında konuşmalarını yapacaklar.

Bizim temennimiz bu tür toplantıların sıklaşıtırılması ve Türkiye Öğrenci Meclisi başta olmak üzere öğrenci meclislerinin her kademesinde toplantıların sıklaştırılması ve öğrenci meclislerinin tanıtımının yapılması öğrencilerin meclis hakkında bilgilendirilmesi. İnşallah önceki yıllardaki gibi bu yıl da benzer sistemle Türkiye Öğrenci Meclisi çalışmalara devam etmez. Tabi Milli Eğitim Bakan’ıyla yaptığımız görüşmeden sonra hiçbir değişiklik göremediğimiz için bu tür temennilerimizi tam manasıyla içimizden inanarak söylemediğimizi de belirtmekte fayda görüyorum.

Şimdiden TBMM Genel Kurulunda yerlerini alacak Başkan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Bununla birlikte şahsım olarak yürüttüğüm Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlığı görevine seçilecek yeni arkadaşımıza şimdiden başarılar diliyorum. Türkiye Öğrenci Meclisi mensupları olarak tüm arkadaşlarımız Türkiye Öğrenci Meclisi’nin öğrencilerin sesinin gerçek manada duyulduğu, öğrenci haklarının tam manasıyla arandığı, formaliteden çıkıp gerçek manada işler hale geldiği, öğrenciler başta olmak üzere kamuoyu tarafından bilinen bir meclis haline gelmesini temenni ediyorum.

Bu amaçla çalışacak olan tüm Başkan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir