15 Ağustos 1461 Trabzon’un Fethi

Trabzon’un Fethi ile ilgili 25 Ekim 2014 tarihinde yayınladığımız mesajı tekrar paylaşıyorum. Trabzon’un Fethi yıllarca yanlış tarihte kutlandı. Biz bu meseleyi defaatle dile getirdik.
 
Değerli büyüklerim, kıymetli kardeşlerim. Lütfen tarihimize sahip çıkalım, fetih ve kardeşlik ruhunu canlı tutalım. Küresel çetelerin Güneydoğu Bölgesine yönelik planları olduğu gibi Karadeniz Bölgesine yönelik planları da olduğunu unutmayalım. 25 Ekim 2014 tarihli mesajımız:
 
TRABZON’UN FETHİ 15 AĞUSTOS 1461
 
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in müjdesine mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han, Trabzon’un Fethi için yollara düşer.
 
Sare Hatun, Padişaha:
 
“Ey oğul, Trabzon nedir ki, ondan dolayı yüce padişahlığınızı paralarsınız, kendinizi yıpratırsınız!” demişti.
Padişah, Sare Hatun’a bakarak:
 
“Ey ana, bizim gayemizi anlamamışsın. Elimizde tuttuğumuz İslam’ın kılıcıdır. Bu taraflara gelmekten maksat yalnız kale fethetmek ve servet kazanmak değildir. Buraları Müslümanlara vatan yapmak, aynı zamanda Hazret-i Allah’ın rızasını ve cihad sevabını kazanmak içindir. Eğer bu zahmetlere katlanmaz isek, bize gâzi demek revâ mıdır? Bundan dolayı çektiğimiz sıkıntılardan daha fazlasını da çeksek yine azdır!” demişti.
 
Fatih Sultan Mehmet Han, bu inanç ve idealle 15 Ağustos 1461’de Trabzon’u fethetmiştir. Trabzon’un Gerçek fetih tarihi 15 Ağustos 1461 dejenere edilerek Ortodokslara terk edilmiş, aslı belirsiz olan bir tarihte yani 26 Ekim’de kutlamalar yapılmaktadır.
 
AYİN ONUR ve PRESTİJ MESELESİYMİŞ (!)
 
07 Ağustos 2014 tarihinde Anadolu Ajansı tarafından “Sümela Manastırı 5. ayine hazırlanıyor” başlıklı haberinden bazı bölümleri Trabzon halkımız başta olmak üzere aziz milletimizin dikkatlerine arz ediyoruz.
 
Trabzon Valiliği koordinesinde yürütülen hazırlıklar çerçevesinde, ayine katılacakların güvenlik, konaklama, ulaşım ve sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla tedbirler alınması kararlaştırıldı.
 
Bu çerçevede Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin başkanlığında, Maçka Kaymakamı Alper Balcı, Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Feyhan Kurnaz, Trabzon Müze Müdürü Nilgün Yılmazer, jandarma, emniyet yetkilileri ve çeşitli kurumların temsilcilerinin katılımıyla toplantı yapıldı. Toplantıda ayin sebebiyle tedbirler ele alındı.
 
Trabzon Vali Yardımcısı Ertekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sümela Manastırı’nda ayine katılacak misafirlerin güvenliğinin sağlanması ve her türlü tedbirin alınması amacıyla toplantı yaptıklarını söyledi.
 
Toplantıya emniyet ve jandarma görevlilerinin yanı sıra birçok kurumun temsilcisinin katıldığını ifade eden Ertekin, ayinin huzurlu, güvenli bir ortamda yapılması ve organizasyonda sorun yaşanması için tüm kurumlarla işbirliği içinde çalıştıklarını ifade etti.
 
Sümela’da misafirlerin sorun yaşamadan ayinlerini yapacaklarını ifade eden Ertekin, “Sümela’daki ayin, Trabzon ile bizim için onur ve prestij konusu. Trabzon kültür ve sanat kentidir. Bu kentte inanç turizmi konusunda da misafirlerimizin en uygun, huzurlu ve güvenli şekilde ayinlerini yapmalarını arzu ediyoruz, onun için çalışıyoruz. İnşallah 15 Ağustos’ta da konuklarımız törenlerini huzurlu şekilde yaparak ülkelerine dönecekler” dedi.
 
NEYİN ONURU NEYİN PRESTİJİ?
 
Dönemin Trabzon Vali Yardımcısı ve şu anda Uşak Vali Yardımcılığı görevini yürüten Halil İbrahim Ertekin tarafından “Sümela‘daki ayin, Trabzon ile bizim için onur ve prestij konusu” şeklinde yapmış olduğu açıklama tamamen kendi görüşlerini yansıtmaktadır. Olayın Trabzon’da yaşanıyor olmasından ötürü başta Trabzonlular olmak üzere tüm yurttaşlarımızın bu kanaatte olmadığına inancımız tamdır. Bizler onur ve prestiji, tuvalet adabını bile bizden öğrenen insanlardan bekleyecek kadar aciz insanlar değiliz. Biz onurlu bir tarihe sahip şerefli bir milletiz.
 
Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin tarafından yapılan bu açıklamaların bizlerin duygu ve düşüncelerini yansıtmadığını yinelemekle birlikte, Trabzon’un fetih tarihinde beş yıldır devam eden bu uygulamaya derhal son verilmesini talep etmekteyiz. Ayrıca yapmış olduğu bu açıklama dolayısıyla Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin‘den, başta Trabzon halkı olmak üzere tüm yurttaşlarımızdan özür dilemesini bekliyoruz. Ayrıca komisyonda bulunan diğer yetkililerin Vali Yardımcısıyla “onur ve prestij” konusunda aynı kanaatte olup olmadıkları noktasında kamuoyunu aydınlatmalarını beklemekteyiz.
 
SÜREKLİ GÜNDEM DEĞİŞTİRİLİYOR…
 
Ülkemizde sürekli gündemler değiştirilerek milletimizin dikkatleri dağıtılmaktadır. Ancak milli ve manevi değerlerine bağlı gençler olarak bu oyunlara karşı dim dik ayaktayız. Bu konuda aziz milletimiz müsterih olsun.
 
TRABZON’UN FETHİNİ 15 AĞUSTOS’TA KUTLAYACAĞIZ!
 
Bizler Trabzon’un Fethinin gerçek tarihi olan 15 Ağustos 1461’in yıldönümünde kutlamalarımızı gerçekleştireceğiz. Aslı belirsiz olan 26 Ekim tarihinde kutlama yapmayacağız ve yapılan kutlamaları boykot edeceğiz.
 
ZANNEDİYORLAR Kİ BİZ SUSSAK MESELE KALMAYACAK!
 
Yaptığımız açıklamalardan ve bu yaklaşımlarımızdan ötürü rahatsız olanlar mutlaka olacaktır. Bizi susturmak için mücadele içerisine girenler olacaktır. Bu yüzden cevabımızı şimdiden Sezai Karakoç’un dizeleriyle vererek açıklamamıza son vereceğiz.
 
Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak
Halbuki biz sussak tarih susmayacak
Tarih sussa hakikat susmayacak
 
Onlar sanıyorlar ki, bizden kurtulsalar mesele kalmayacak
Halbuki; Bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar
Vicdan azabından kurtulsalar, tarihin azabından kurtulamayacaklar
Tarihin azabından kurtulsalar, Allah’ın azabından kurtulamayacaklar
 
Kamuoyunun ve aziz milletimizin bilgisine saygıyla duyrulur.