Türkiye Öğrenci Meclisi Başkent Programı

Türkiye Öğrenci Meclisi Başkent Programı
Muhammed Muhsin AKSOY (16 Aralık 2011)

Öğrenci Meclisleri hakkında yazdığım yazılarla, Öğrenci Meclislerinin bilinmeyen ve merak edilen birçok yönlerini açıklamaya çalıştım. Bu yazımda da Öğrenci Meclislerinin en üst kademesi olan yani on beş milyonu aşkın öğrencinin temsil edildiği Türkiye Öğrenci Meclisi Üyelerinin yani il öğrenci meclisi başkanlarının Ankara’da neler yaptığını anlatmaya çalışacağım.

Yazımda 8. Dönemi Türkiye Öğrenci Meclisinin programını detaylı bir şekilde anlatacağım. Bu yazımdan yola çıkarak meclise katılacak yeni arkadaşlar kafalarındaki soru işaretlerini gidermiş olacaklar. Aynı zamanda meclisimizin işleyişini merak edenlerin meraklarını gidermeye çalışacağım.

Türkiye Öğrenci Meclisi Milli Egemenlik haftasında toplanır diye bir madde geçiyor yönergede. Tabi biz yılda bir kez toplanmasını yeterli bulmadığımızı da araya sıkıştıralım.

Sözü fazla uzatmadan 20-24 Nisan 2011 tarihleri arasında yapılan organizasyona geliyorum ve hangi gün neler oluyor onları tek tek açıklıyorum.

20 Nisan 2011 Çarşamba: İl öğrenci meclisi başkanları refakatçileri ile birlikte bakanlık tarafından önceden yeri bildirilen otele geliyorlar. Otele giriş yapanlar kayıt işlemlerine başlıyorlar ve odalarına yerleşiyorlar. Öğlen yemekleri yiyiliyor. Akşam saat yedi sularında herkes otelin toplantı salonunda toplanıyor. Burada o haftanın nasıl geçeceği, yapmaları ve yapmamaları gereken konular anlatılıyor. Merak edilen konular varsa aydınlığa kavuşturuluyor.

21 Nisan 2011 Perşembe: Sabah erkenden kahvaltı yapılıp Anıtkabir’e ziyaret yapılıyor. Ziyaretin ardından TBMM Üyeler Lokantasında öğle yemeği yiyildikten sonra otele geri dönülüyor. Saat 16.00 sularında otelin toplantı salonunda bir toplantı daha yapılıyor.

22 Nisan 2011 Cuma: Sabah kahvaltısı yapıldıktan sonra öğlene kadar refakatçilere ulaşım bedelleri ödeniyor. Öğlen yemeği yenmek üzere TBMM Üyeler Lokantasına gidiliyor. Yemekten sonra 8. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi Özel Birleşiminin provası yapılmak üzere  TBMM Cumhuriyet Senatosuna geçiliyor. Burada bilgilendirmeler yapılıyor. Ayrıca herkese birer dakikalık konuşma veriliyor. Burada değinilen konular üzerine gündem maddeleri belirleniyor. Belirlenen maddeler oylamaya sunuluyor. En çok oy alan gündem maddeleri pazar günkü özel birleşimin gündem maddeleri oluyor. Provanın ardından otele geri dönülüyor. Mecliste konuşma yapmak isteyen kişiler belirlenen gündem maddeleri ile ilgili hazırladıkları konuşmalarını akşama kadar Talim Terbiye Kurulu Yetkililerine teslim ediyorlar. Aday olacak kişiler de aynı şekilde konuşma metinlerini teslim ediyorlar. Konuşmalar inceleniyor ve düzeltilmesi gereken yerler temsicilere söyleniyor.

23 Nisan 2011 Cumartesi: Sabah kahvaltısının ardından mecliste kimlerin konuşma yapacağı açıklandıktan sonra  Kızılcahamam’a gidiliyor ve orada piknik yapılıyor. Top oynamak isteyen top oynuyor, ip atlamam isteyen ip atlıyor, dolaşmak sohbet etmek isteyenler de dolaşıp sohbet ediyor. Öğle yemeği de burada yeniyor biraz daha vakit geçirildikten sonra otele dönülüyor.

Otele döndükten sonra saat akşam 18.00 sularında adayların listelerini teslim etmeleri için Talim Terbiye Kurulu Yetkililerinden çağrı geliyor. Herkes grubunu tamamlayıp grubunu desteklemeleri için aday olmayan ve farklı grupları desteklemeyen kişilerden imza toplanıyor. Listelerin teslim edilmedi 23.00 sularını buluyor. Seçime en çok imza alan dört grup görebiliyor.

24 Nisan 2011 Pazar: Otelde sabah kahvaltısı yapıldıktan sonra TBMM’ye geçiliyor. 9.40’ta TBMM Genel Kuruluna giriş yapılıyor. Herkes kendine ayrılan yere oturuyor. TBMM Başkanı 1. Birleşimi saat 10.00’da başlatıyor. İstiklal Marşının ardından Meclis Başkanını ve Milli Eğitim Bakanının konuşmalarını yapıyor. Her il başkanı sırayla kürsüye gelip and içiyor. Sonra seçime aday olan listeler açıklanıyor. Ve aday olan listelerin başkanlarına listelerini tanıtmak için konuşma hakkı veriliyor. Konuşmaların ardından seçime geçiliyor. Seçimin ardından oylar sayılıyor ve başkanın kim olduğu belli oluyor. Meclis Başkanı koltuğu seçilen il başkanına yani Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanına devrediyor. Seçilen başkan teşekkür konuşması yaparak 1 birleşimi bitiriyor.

TBMM Üyeler Lokantasında öğlen yemeği yendikten sonra tekrar Genel Kurula dönülüyor. Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanı 2. Birleşimi başlatıyor. Bu birleşimde belirlenen gündemler hakkında önceden ismi belirli olan kişiler sırayla konuşmalarını yapıyorlar. Ara ara birleşime ara veriliyor. Saat 17.00’de Özel Birleşim sona eriyor ve otele geri dönülüyor. Otelde akşam yemeği yendikten sonra geri dönecek olan il başkanları ve refakatçiler otobüslerle terminale ulaştırılıyor.

Ve Türkiye Öğrenci Meclisinin bundan sonra resmi olarak bir araya gelme imkanı maalesef olmuyor…

On beş milyonu aşkın öğrenciyi temsil eden bir meclis yılda bir kez toplanıyor ve toplantı ne kadar verimli geçiyor siz düşünün…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir