Türkiye’de futbol din gibi!

Türkiye’de futbol din gibi!
Muhammed Muhsin AKSOY (27 Temmuz 2011)

Futbolun oynaması izlemesi güzel de, şu tartışması kavgası hiç çekilmiyor.

Çok iyi bir arkadaşınızla bir yere gezmeye gidiyorsunuz. Her şey yolunda, neşeniz yerinde. Ancak bir şey oldu da konu futbola mı geldi. Birde farklı takımları tutuyorsanız. O zaman o gezi zehir oldu demektir.

Bu işi daha da ciddiye alanlar var. Tribünde birbirine küfredenler, sert cisimler atanlar, maç çıkışı birbirlerine saldıranlar, bıçaklayanlar, polise bile müdahale edenler vs vs.

Bu şekilde davrananların terör örgütlerinden farkları nedir?

İnanç açısından duruma baktığımız zaman, takımı için ölümü bile göze alanlar var. Dar ağacında bile olsam, benim son sözüm falanca takım diyenler var. Allah yolunda ölenler şehit oluyorsa bir takım uğruna ölmeyi göze alanların hali ne olur? Bir maç çıkışı çıkan kavgada Müslüman kardeşini öldürürsen ne olur?

Yine futbolun bize ne kadar zarar verdiğini 2011 yılının Haziran ayında Fenerbahçe’nin oyuncusu Miroslav Stoch’un sözleriyle anlayabiliriz.

Şöyle diyordu:
“Türkiye’de futbol din gibi. Herkes futbolla ilgili her şeyi biliyor. Oynadığım ülkelere göre Türkiye futbol sevdalısı ülke. Atmosfer ve insanların ilgisi gerçek dışı”

Futbola karşı ilgimiz, aile bireylerimizle, bir Müslüman kardeşimizle aramızda küfürlü konuşmalara tartışmalara bazen de kavgalara yol açabilecek bir hale gelmişse o zaman Stoch’un dediği seviyeye ulaşanlardan oluruz, Allah korusun.

Allah’u teala dinimize zarar verecek konulardan bizleri korusun. Birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek her şeyi bizden uzak tutsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir