Trabzonlular Rizelileri Sevmez Safsatası!

Trabzonlular Rizelileri Sevmez Safsatası!
Muhammed Muhsin AKSOY (08 Ağustos 2011)

Hepiniz duymuşsunuzdur; Trabzonlular Rizelileri sevmez veya Rizeliler Trabzonluları sevmez diye bir söz. Hep merak etmişimdir neden sevmez diye. Bu işin aslı astarı nedir? Kim söylüyor bunu?

Biraz araştırınca olay sadece Trabzon Rize antipatisiyle bitmiyor. Trabzon Rize’yi geçtik. İl içinde doğusuydu batısıydı, falan ilçesiydi filan ilçesiydi, aşağı köydendi yukarı köydendi, o apartman bu apartman derken birçok kutuplaşmalar çıkıyor ortaya. Nedeni nedir peki? Ben şahsen bunda büyük bir oyun seziyorum. Dış güçlerin içimize soktuğu sinsi bir nifak tohumu olduğunu düşünüyorum.

Yine duymuşsunuzdur, falanca yerden adam çıkmaz gibi sözler. Her yerden iyi insan da kötü insan da çıkabilir. Nitekim Peygamber efendimiz de Ebu Cehil de Arabistan’dan çıkmıştır.

Bu konuyla bağlantılı olarak aşağıdaki ayet mealini sizlerle paylaşıyorum.

“Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O’ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır.” (Hucurat 13)

Allah (CC), hepimizi kendine iyi bir kul olmayı, birlik ve bütünlüğümüzü sağlayıp kardeşlik bağlarımızı güçlendirmeyi, vatanımıza milletimize ve tüm insanlığın saadeti için çalışmayı hepimize nasip eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir