Trabzon’a Metro şart!

Trabzon’a Metro şart!
Muhammed Muhsin AKSOY (12 Eylül 2011)

Karadenizin incisi Trabzon’umuzda, ulaşım günden güne pahalılaşmaya devam ediyor. Ulaşımın pahalı olmasıyla birlikte ulaşım konusunda özellikle iç kesimlerde yeterince verim sağlanmış da değil malesef.

Trabzon’umuzun on yedi tane ilçesi var. Bunlardan sekiz tanesi iç kesimde kalıyor. Sahildeki ilçeler ulaşım konusunda iç kesimlere göre daha iyiler elbette. Ancak iç kesimlerdeki ilçelerimiz diğer ilçelere göre pasif kalıyor. İlçelerimize dışarıdan gelen memurlar tayin süreleri dolar dolmaz hemen bulundukları yerden ayrılıyorlar. Günden güne ilçelerimizde nüfus azalmaya başlıyor. Bunlar, ulaşımın iyi olmaması ve pahalı olmasından kaynaklanıyor.

Trabzon merkeze gitmek isteyen bir kişi yaklaşık 80 kilometrelik yolculuğa çıkıyor ve sekiz lira veriyor. İstanbul’da bu yolu dört farklı araçla gittiğimizi farzetsek yedi lira yapıyor. Yani İstanbul’a göre ulaşım fiyatlarımız dört kattan daha fazlaya tekabül ediyor. Bazı ilçelerde belediyeler uygun fiyatlarla ulaşım sağlıyorlar. Ama bu ilçelerin sayısı az olmakla birlikte seferleri de az oluyor.

Hem ulaşımın sağlıklı olması hem de fiyatların uygun olması açısından Trabzon’a bir metro ağı kurulması faydalı olacaktır. Büyükşehir olma yolunda emin adımlarla yürüyen Trabzon’umuz metroyla birlikte bir canlılık geleceği kanaatindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir