Tebrik & Veda

Değerli Büyüklerim ve Kıymetli Kardeşlerim,

2011 yılından itibaren birçok arkadaşımızla birlikte fakültemizin kısıtlı imkanlarına rağmen ortaya güzel eserler koymaya gayret ettik. Aradan geçen üç yıllık serüveni özellikle aramıza yeni katılan kardeşlerimizi bilgilendirme adına özetlemekte fayda görüyorum.

2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı

Bizler için öğrenci temsilciliği ve öğrenci kulübünün temellerini atma noktasında yorucu bir yıl oldu. Ayrıca bu süreçte misafir bulunduğumuz Hukuk Fakültesi binasından nereye ve ne zaman taşınacağımız noktasında sürekli bilgi kirliliğinin olduğu bir yıl olarak geride kaldı.

2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı

Öğrenci-İdare birlikteliğinde KTÜ’de Kutlu Doğum Etkinlikleri yapma gayretlerinin olduğu; ancak programların idare tarafından tırpanlanarak sadeleştirilmiş bir Kutlu Doğum Etkinliklerinin yapıldığı bir yıl oldu. Yine bu yılın bahar döneminde yeni binamıza taşınmış bulunduk.

Yeni binanın şehrin dışında olması ve kampüsün dışına çıkılacak olması öğrenciler tarafından gerek ulaşım gerekse konaklama anlamında sorun olacağı düşüncesiyle yoğun tepkiyle karşılanmıştı. Ancak mevcut Dekanımız Sayın Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu tarafından Yeni Şafak Gazetesine verilen demeçte 500 kişilik yurt yapılacağının müjdesini vermişlerdi. Bu öğrenci kardeşlerimizin gönüllerine su serpmişti. Ancak aradan geçen iki yıla rağmen yurt konusunda herhangi bir gelişme kaydedilmediğini görüyoruz.

Sosyal etkinlikler kapsamındaki gelişmelere bakacak olursak bu dönemde Kutlu Doğum Etkinliklerini idareye daha mesafeli durarak özgür bir hazırlık içerisine girilmiş ve öğrencileri kendi kontrolünde tutmak isteyen bir idare yerine özgür bırakıldığında kalitenin ne derece arttığı herkes tarafından görülmüştür.

Bina olanakları olarak kantin ve kütüphane konularında şikayetler sürekli devam etmiş ancak somut adımlar atılamamıştır.

2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı

Bu dönemde ise kantin sorununa kahve ve bisküvi içeriğine sahip makineler yerleştirilerek geçici çözümler üretilmeye çalışılmıştır. Neyse ki öğretim yılının ikinci yarısında kantin faaliyete geçirilmiştir.

Sosyal etkinlikleri değerlendirecek olursak, öğrenci sayısının artması ve idarenin daha ılımlı politikalar izlemesi sonrasında etkinliklerin çeşitlenerek arttığını da gördüğümüz bir yıl oldu.

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı

Aradan geçen iki yılın ardından tercihler yapılmadan önce Fakültemiz Dekan Sayın Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu tarafından Yeni Şafak Gazetesine yeni bir demeç vererek genel bir bilgilendirme yapmıştır. Demeçte dikkatimi çeken bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öğrencilerinize yönelik yurt olanakları nelerdir?

“KTÜ ülkemizin en eski ve köklü üniversitelerinden biri. Böyle bir üniversitenin bünyesinde bulunmak üniversitenin ortak imkânlarından yararlanma avantajını da beraberinde getirmektedir. Bu çerçevede üniversite kampüsü içinde bay ve bayan öğrencilere özel yüksek kapasiteli KYK yurtları mevcuttur.”

Anlaşılan o ki 500 kişilik yurt yalan olmuştur.

Değerli Arkadaşlar,

Normal şartlarda iki yıl olması gereken görevimiz YÖK’ün seçimleri geçtiğimiz yıl yaptırmaması dolayısıyla bir yıl daha uzamış ve toplamda üç yıllık bir görev süresi söz konusu olmuştur. Son bir yıl planımızda olmadığı için bizler için de pek verimli geçmemiştir. Ancak buna rağmen görevde bulunduğumuz üç dönem boyunca memnuniyet anketleri yaparak gelen sonuçları idare ile paylaştığımızı belirtmek isterim.

Kıymetli Arkadaşlar,

Yarın fakültemizde seçim yapılacağı malumunuzdur. Sadece üniversitemizde değil ülke genelinde yaşanan bir problemle karşı karşıyayız. İdari mekanizmalar tarafından seçimler oldu bittiye getirilmek istenmektedir. Birçok öğrenci seçimlerden ve başvuru dönemlerinden haberdar olmadan, hatta öğrenci konseyleri hakkında bile bilgi sahibi olmadan bu seçimler gerçekleştirilmektedir.

2012 yılında yapılan bu aksaklıklarla ilgili çeşitli çalışmalar yaparak Rektörlükle temasa geçmiş ancak sonuç alamamıştık. Biz de bunun akabinde 14 Kasım 2012 tarihinde basın toplantısı gerçekleştirerek yaşanan gelişmeleri kamuoyuyla paylaşmıştık.

Süreç böyle devam ederken yine de yapılacak seçimlerin fakültemiz adına hayırlı bir şekilde sonuçlanmasını temenni ederim.

Değerli Arkadaşlar,

Bundan sonraki süreçte fikir ve bilgi alışverişinde bulunmak, dersler anlamında birbirimizi desteklemek, bizlerin faydasına olabilecek arşivler oluşturmak adına KTÜ İlahiyat Öğrenci Platformu’nun temellerini bugün itibariyle atmış bulunuyoruz. Mevcut KTÜ İlahiyat Fakültesi grubumuz platformumuzun takibinde ilk günkü çizgisiyle yoluna devam edecektir. Temsilcilik için oluşturduğumuz Facebook hesaplarını seçim sonuçlarının akabinde ilgili arkadaşların bizimle temas kurması halinde kendilerine teslim edeceğiz.

Sevgi ve saygılarımla…

Muhammed Muhsin AKSOY