Öyle değil mi Samet?

Öyle değil mi Samet?
Muhammed Muhsin AKSOY (9 Ekim 2012)

Gel bakalım buraya Samet. Şimdi ben konuşacağım sen de doğrulayacaksın böylece kamuoyunu aydınlatmış olacağız.

Samet, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice 2003 yılında “Ortadoğu’da 22 ülkenin sınırları değişecek dedi mi?
-Dedi Başkanım.
Peki, aynı yıl içerisinde Irak’ı işgal ettiler mi?
-Ettiler Başkanım.
ABD Irak işgali sırasında beklediği gibi rahat bir şekilde oradan çıkamadı. Çok asker kaybetti ve birçok maddi kaybı oldu. Bunların yanında da prestiji sarsıldı ve dünya genelindeki sözde barışçıl görüntüsü kaybolmaya başladı. Bunun üzerine kötü imajı ortadan kaldırmak için Bush’un yerine sözde Müslüman ama ne olduğu belli olmayan Obama’yı Başkan yapıp artık savaşla değil Ortadoğu’daki ülkeleri kendi içlerinde kırdırarak yani “Arap Baharı” projesiyle amaçlarına ulaşmaya karar verdiler. Buraya kadar doğru mu Samet?
-Doğrudur Başkanım. Sonra Türkiye Ortadoğu’da lider olacak diye korkmaya başladılar.
Bak Samet, şimdi çok önemli bir konuya değindin. Türkiye gerçekten Ortadoğu’da lider mi olacak diye akıllarda oluşabilecek sorulara Başbakan Erdoğan’ın birçok yerde kullandığı ifade soru işaretlerinin giderilmesine yetecek nitelikte. Ne diyor Erdoğan “Türkiye’nin Ortadoğu’da bir görevi var. Nedir o görev? Biz genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesinin Eş Başkanlarından bir tanesiyiz ve bu görevi yapıyoruz.” Bu proje, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın 2003 yılında açıkladığı proje ise biz bu projede yönetmen değil oyuncuyuz. Bir film düşünün, oyuncu yönetmenin isteği dışında bir rol yapabilir mi? Sen söyle Samet, yapabilir mi?
-Yapamaz Başkanım.
Aferin Samet, söyle de herkes duysun. Yanlış bir şey söylediği zaman hemen yönetmen uyarır ve oyuncu hatasını düzeltir. Libya olayı buna örnektir. Mesela Nato’nun Libya’ya müdahalesi olacağı zaman Erdoğan’ın söyledikleri akıllardadır. “Nato’nun ne işi var Libya’yada. Öyle saçmalık mı olur!” demişti. Aradan çok kısa bir zaman geçtikten sonra yönetmenin uyarısını aldıktan sonra hatasını düzelten oyuncu gibi “Nato, Libya’nın Libya’lılara ait olduğunu tespit ve teşhis etmek için Libya’ya girmelidir” demişti. Öyle değil mi Samet?
-Öyle Başkanım. Suriye bize top atıp duruyor Başkanım, o konuya da değinsek.
Bak Samet, sene 2010 ve Mart ayı. Gazze’ye yardım getirmek üzere Mavi Marmara adında bir gemi Türkiye’den yola çıkıyor. İsrail bu gemiye uluslararası sularda saldırı düzenliyor ve 9 tane Türk vatandaşımızı şehit ediyor. Ertesi gün Bülent Arınç “kimse İsrail’le savaşmamızı beklemesin” diye bir açıklama yapıyor. O gün bugündür İsrail’le Mavi Marmara konusunu hukuki yollardan halletmeye devam ediyoruz ama şu ana kadar doğru dürüst özür bile dilenmiş değil. Doğru değil mi Samet?
-Doğrudur Başkanım.
Şimdi Suriye Lideri Esad ile eskiden ailecek tatile giden Başbakan Erdoğan şimdi Esad’a düşman kesilmiş durumda. Sürekli tehditler ardından Türkiye’de mülteci kampları kurup Suriye halkını oraya davet edip misilleme yapmalar vs. Tüm bunlara rağmen savaş ortamı bir türlü oluşmamıştı. Aslında Libya gibi Suriye de derin güçler tarafından avlanacaktı ama derin güçler arasındaki çıkar kavgası bu meselenin tehir edilmesine sebep oldu. Türkiye ortamı germeye çalıştıkça bu sefer BOP filminin yönetmenleri oyuncularını sakinleştirmeye çalıştılar. Aradan bir uçak düştü daha kim tarafından düşürüldüğü net belli olmadan savaş çanları çalmaya başladı. Ortalık biraz yatıştı ve şimdi de top mermileriyle ortam gerginleşmeye başladı. Davutoğlu hemen askeri müdahaleden bahsetmeye başladı. Erdoğan ise “eyvallahımız olmaz” dedi. Peki, İsrail’e neden 2010 yılından bu yana eyvallahınız oldu? Uluslararası sularda açık bir şekilde insanlık suçu işleyen İsrail’e karşı açacağın savaşla bütün dünyayı arkana alabilecekken daha altında yatanları teşhis etmeden Suriye ile savaşı göze alabilmek ne kadar mantıklı? Suriye’ye girerken kimleri arkana kimleri karşına alıyorsun? Gerçekten Ortadoğu’nun lideriysen önce Mavi Marmara şehitlerinin kanlarının hesabını sorun! Eğer savaş yapılacaksa asıl mikropla savaş yapalım. Doğru değil mi söylediklerim Samet?
-Doğrudur Başkanım.
Samet, bu arada Alex’e de söyle gidecekse gitsin artık. Suriye ile savaş gibi önemli bir gündem varken milleti fuzuli muhabbetlerle meşgul etmesin.