Öğrenci Meclislerine Nasıl Dahil Olunur?

Öğrenci Meclislerine Nasıl Dahil Olunur?‏
Muhammed Muhsin AKSOY (19 Eylül 2011)

Öncelikle 2011-2012 Eğitim Öğretim yılının verimli bir şekilde geçmesini temenni ediyor öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum. Okulların başlamasıyla birlikte her yıl tekrarlanan öğrenci meclisi seçimleri hakkında bilgilendirici bir yazının faydalı olacağını düşünerek bu yazıyı hazırladım. Umarım öğrenci arkadaşlarımız ve öğrenci arkadaşlarımıza rehberlik edecek olan öğretmenlerimiz için faydalı bir yazı olur.

Öğrenci Meclisleri hakkında kısa bir bilgiden sonra detaylara ineceğiz. TBMM ve MEB tarafından 2003-2004 Eğitim Öğretim yılından itibaren Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi adı altında ülkemiz genelindeki MEB’e bağlı tüm ilköğretim ve liselerde seçimler yapılıyor. Yapılan bu seçimler neticesinde öğrenciler kendilerini temsil edecek öğrencileri seçiyorlar. Bu proje Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm ilköğretim ve lise öğrencilerini kapsıyor. Disiplin cezası olmayan tüm ilköğretim ve lise öğrencileri seçimlere katılabilmektedir.

Seçimler nasıl yapılıyor ve aşamaları nasıl?

Seçimler beş aşamadan oluşur:

 1. Sınıf Temsilciliği seçimi: Bir sınıfta bulunan öğrenciler tarafından seçilir
 2. Okul Öğrenci Meclisi Başkanlığı seçimi: Okul seçim kurulu iki çeşit seçim usulü belirler.
  a) Sınıf temsilcilerinin kendi aralarından seçeceği bir okul öğrenci meclisi başkanı
  b) Okulda bulunan tüm öğrencilerin oy kullanmasıyla seçilecek olan okul öğrenci meclisi başkanı
 3. İlçe Öğrenci Temsilciliği seçimi: Bu seçimlere o ilçede bulunan tüm okul öğrenci meclisi başkanları katılır. Büyük Şehir statüsündeki illerde ilçe temsilcileri üç kişi olarak seçilir. Normal şehirlerde ise beş kişi. Okul öğrenci meclisi başkanları ilin durumuna göre üç veya beş temsilci seçerler. Bu temsilciler il öğrenci meclisi üyeliğine seçilmiş olurlar.
 4. İl Öğrenci Meclisi seçimi: İlçelerde il öğrenci meclisi üyeliğine seçilen öğrenciler kendi aralarında yapacakları seçimle il öğrenci meclisi başkanını seçerler.
 5. Türkiye Öğrenci Meclisi seçimi: İllerinde il öğrenci meclisi başkanı seçilen 81 kişi TBMM’de bir araya gelerek kendi aralarında yapacakları seçimle Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanını belirlerler.

Not: Sınıf başkanlığı ile sınıf temsilciliği birbirinden ayrıdır. Bu ikisi çok karıştırılmaktadır. Sınıf başkanlığı seçimi ayrı sınıf temsilciliği seçimi ayrı yapılmaktadır. Birçok sınıf rehber öğretmeni bu ayrıntıyı kaçırmaktadır. Seçim esaslarında okula, ilçeye ve ile göre bazı değişiklikler olabilir. Çünkü yönergeye göre seçimlerin nasıl yapılacağını belirleme yetkilerine sahiptirler. Ama genel itibariyle seçim şekilleri yukarıda örneklendiriğim şekildedir. Seçimlere katılacak olan öğrenciler seçim öncesinde seçimin nasıl yapılacağına dair ilgili yerlerden bilgi alabilirler.

Öğrenci Meclislerine Nasıl Dahil Olunur?” için 3 yorum

 • Eylül 20, 2011 tarihinde, saat 5:51 pm
  Permalink

  Muhsin Kardeş,yeni eğitim hayatında da üstün başarılar diliyorum.İnşaallah Üniversite hayatında da her hayırlı işlerde ve yarışlarda öncü olursun.Tarık b. Ziyad gibi bir İslam kahramanı olursun inşaallah.Okulunu da en başarılı bir şekilde,derslerini aksatmadan ilk dersinden itibaren aynı okula öğretim görevlisi olmayı da hedefelerinin başına koyarak yola koyulmalısın.Bir koltuğa iki karpuz olmaz denilir amma sen bir koltuğa çok karpuzları sığdıran adam olarak artık ülkenin gündemindesin.İnşaallah ülkem ve Yüce islam seni bekliyor,Yolun açık olsun bıyıklı başkan.

  Yanıtla
  • Ekim 10, 2011 tarihinde, saat 6:40 pm
   Permalink

   Güzel bir yorum ve de tutarlı.İnşaallah dedikleriniz çıkar

   Yanıtla
 • Kasım 23, 2014 tarihinde, saat 10:40 am
  Permalink

  SINIF TEMSİLCİSİ: Sınıftaki öğrenciler tarafından seçilir.

  OKUL ÖĞRENCİ MECLİS BAŞKANI:
  A: Sınf temsilcileri toplanır.
  B: Sınıf temsilcilerinden isteyenler okul öğrenci meclis başkanlığına aday olur.
  C: Adaylar afiş , resim , metin, konuşma ( vb.) duvarlara asarlar.
  D:Sınıflara girip kendilerini tanıtır ve ne yapacaklarından bahsederler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir