Of’ta da yağmur yanlış yere yağarsa?

Of’ta da yağmur yanlış yere yağarsa?
Muhammed Muhsin AKSOY (6 Temmuz 2012)

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Samsun’un Canik ilçesinde büyük bir sel felaketi oldu ve 10’a yakın insanımız hayatını kaybetti. Birçok insanımız mağdur oldu. Öncelikle felaket sonucunda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet geride kalanlara Yüce Allah’tan sabırlar diliyorum. Mağdur olanlara da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Sel felaketi hakkında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın bir sözüyle yazıma devam etmek istiyorum. Sayın Yusuf Ziya Yılmaz sel felaketinin ardından “TOKİ yanlış yere ev yapmadı, yağmur yanlış yere yağdı.” şeklinde bir açıklamada bulunmuş.

Ben Yılmaz’ın açıklamasına pek fazla takılmayı düşünmüyorum. Mantıksız bir açıklama olduğu zaten aşikar. Hepimizin bildiği üzere doğa olaylarıyla dört büyük melekten bir tanesi olan Mikail (as)’ı Yüce Allah doğa olaylarıyla ilgilenmek üzere görevlendirmiştir. Yani yağmurun nereye ne zaman ne kadar boyutta yağacağında herhangi bir yanlışlık olduğunu hiçbir şekilde kimse iddia edemez. Kaderde öyle yazılmış öyle olmuştur.

Asıl mesele tedbirsizliktir. Bir işi yaparken doğa olaylarının zaman zaman farklılık gösterebileceğini hesaba katmak durumundayız. Bu hesaplamalar yapılmadığı için doğal olarak ortaya sorunlar çıkabiliyor.

Şimdi gel gelelim Of ilçemize. HES projeleri kapsamında Solaklı Deresi kurumak üzere. O kadar masraf yapıldı, dağlar delindi. Solaklı Deresinin akan boğazı iyice daraltıldı. Of’un eski fotoğraflarına bakıyorum da Kalyon Mevkisinden Çarşıbaşı Camiine kadar olan yerler hep dere boğazı görülüyor.

Bir söz vardır “Doğa; kendine ait olanı mutlaka geri alır.” şeklinde.  Yıllar önce Trabzon’umuzun Beşköy Beldesinde sel felaketi yaşandı. Yakın tarihte Hayrat’ta Balaban deresi taşmıştı. Yine yakın yıllarda Solaklı Deresi taşmıştı. Belki bazıları çıkıp diyebilir HES Projesi kapsamında akarsular kontrol altına alındı falan. Sel deyince insanların aklına büyük yataklardan gelen sular gelebiliyor. Ancak sel genelde burada da su birikip sel olur mu be diyeceğimiz dar ırmaklardan geliyor.

Solaklı Vadisinde böyle bir sorun teşkil ederse ne yapacağız? Birileri çıkıp yağmur yanlış yere yağdı mı diyecek? Herhangi bir alt yapı çalışması var mı? Çaykara, Dernekpazarı ve Of halkı bu ihmalkarlık sonucunda mağdur mu olacak?

Temennim odur ki gerekli alt yapı çalışmaları yapılmıştır. Yoksa felaket geldikten sonra eyvah para etmeyecektir.

Allah (cc) cümlemizi böyle büyük afetlerden korusun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir