Numan Kurtulmuş futbolcu mu?

Numan Kurtulmuş futbolcu mu?
Muhammed Muhsin AKSOY (17 Temmuz 2012)
Geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakanımızın Recep Tayyip Erdoğan, Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’u AKP’ye davet etti. Bu konu sanal alemde makara konusu oldu.

Çok fazla dolaşan makara konularından biri de: “AKP, Numan Kurtulmuş’la görüştüğünü borsaya bildirdi.” şeklindeydi…

Sayın Numan Kurtulmuş’un birkaç yıllık geçmişine bakalım. 40 yılı aşkın bir dava olan Milli Görüş camiasının siyasi temsilcisi olan Saadet Partisinde Genel Başkanlık yapıyorsun. Bu davayı bu sürece kadar getiren Rahmetli Erbakan Hocayı vesayetle suçluyorsun. Ardından Milli Görüş söylemleriyle geldiğin partide söylemleri değiştirmeye ve değişik söylemlerdeki kişileri partiye dahil etmeye çalışıyorsun. Neyse ki Rahmetli Erbakan Hocaya Milli Görüş teşkilatı sadakat gösterip bu futbolcuyu kadro dışı bırakıyor.

Kadro dışı kalan Sayın Numan Kurtulmuş Has Parti Genel Başkanı olup arkadaşlarını orada topluyor. Ardından genel seçim yapılıyor ve zaman geçiyor AKP’ye geçişi gündeme geliyor ama kendisi net bir açıklama yapmıyor ve yuvarlak laflarla konuyu geçiştiriyor. Kamuoyunun tepkisi ölçülüyor. Parti tabanı bu bizim değil AKP’nin talebi diyor.

Bundan şunu anlıyoruz. İlk aşamada hedef Saadet Partisini zayıflatıp AKP’ye dahil etmekti. Ama bu olmayınca Has Parti kurulup Saadet Partisini bölme planı uygulandı. Şimdi de bu yaptıklarının ödülü olarak AKP’ye davet edildi.

Bir de benzer şekilde davet edilmesi gündeme gelen Fatih Erbakan’ın konuyla ilgili cevabına bakalım.

“Bizim yapacağımız elbette ki bizi davet edenleri Milli Görüş’e ve onun tek temsilcisi olan Saadet Partisi’ne davet etmektir.”

İkisi arasındaki farkı bulunuz oyununu oynamaya gerek yok zannedersem. Numan Kurtulmuş, şimdiye kadar karşı olduğunu iddia ettiği AKP’ye dahil olma konusunda net bir açıklama yapmazken; Fatih Erbakan ise davete davet göndererek bu işin olmayacağının net bir şekilde sinyalini veriyor.

Recep Tayyip Erdoğan da Milli Görüşten ayrılmıştı. Ama şöyle bir durum vardı. Recep Tayyip Erdoğan, mert bir şekilde Milli Görüş gömleğini çıkardım demişti. Yeni rotasının ne yönde olacağını ABD’ye kadim dostumuz diyerek belli etmişti.

Numan Kurtulmuş’un ise neyi savunduğunu anlayan var mı bilmiyorum. Dün Milli Görüşçüydü, sonra partiden ayrıldıktan sonra biz de Milli Görüşçüyüz dediler. Şimdi neci olduğunu da merak etmekteyim.

Has Parti camiasında Numan Kurtulmuş’un ilk aşamada bu teklifi kabul etmez diye bakılıyordu. Teklifi kabul edeceği sinyalleri netleşince bu sefer de söylemlerini AKP’de yaptıracak AKP’yi düzeltecek falan denmeye başlandı. İyi de bu nasıl bir mantıktır? Eğer bu açıdan bakarsak ya AKP geçmişini inkar ediyor ya da Numan Kurtulmuş inkar ediyor dememiz gerekiyor… AKP’nin Milli Görüş gömleğini çıkardık deyip çizdiği yol haritasında şimdiye kadar istikrarlı bir şekilde yürüdüğünü varsayarsak, birkaç yıl içinde istikrarsız bir tutum sergileyen Numan Kurtulmuş’un geçmişini inkar ettiği aşikardır.

Numan Kurtulmuş’un olayı aynı Kemal Sunal’ın bir tane filminde olduğu gibi hangi takıma gitse “elimi kessen kanım bilmem ne renk akar” muhabbetini andırıyor.

Umarım Numan Kurtulmuş AKP’de başarılı bir sezon geçirdikten sonra Avrupa’ya transfer olup ülkemizi başarılı bir şekilde orada temsil eder(!)

Son olarak, Has Partiden Mehmet Bekaroğlu gibi isimlerin ya AKP’de yer bulamayız diye ya da geçmişteki söylemlerimi inkar edemem diyerek Has Partinin kapatılmamasını ve Mehmet Bekaroğlu Genel Başkanlığında devam etmesini istemekteler. İçlerinden geçenleri ise Allah bilir.

Son olarak, Numan Kurtulmuş AKP’ye geçse de geçmese de beni çok da alakadar etmez. Sadece gençler olarak bu çocuksu oyunların farkında olduğumuzu dile getirmek istedim.

Milletimizin, bir gün öyle bir gün böyle söyleyen siyasetçilere karşı uyanık olması en büyük temennimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir