MEB, Yeter artık!

MEB, Yeter artık!
Muhammed Muhsin AKSOY (07 Ocak 2012)

On beş milyonu aşkın seçmenle ülkemizdeki genel ve yerel seçimin ardından en büyük seçim sonucu oluşan Türkiye Öğrenci Meclsi için Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir skandala imza attı!

Her yıl ülke genelinde kademeli bir şekilde yapılan seçimler neticesinde oluşan Türkiye Öğrenci Meclisi’nin çalışma sistemi formalitenin önüne bir türlü geçirilmedi. Yıllardır arkadaşlarımız bu meclisin formaliteden çıkarılmasını dile getirdi. Ancak bakanlıktan hiçbir şekilde bu çağrıya karşılık bir girişim yapılmadı.

Bizler de 8. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi Özel Birleşiminde meclisimizin eksik noktalarını dile getirdik. Çözüm önerilerini de yanında sunduk. Sözlerimiz orada kaldı. Bakanlık bu konuyla ilgili hiçbir girişimde bulunmadı.

Bunlar olurken Milli Eğitim Bakanlığı’nın Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesinde 2011 Aralık ayında yaptığı değişiklik bizi hayal kırıklığına uğrattı. Değişiklik, öğrenci gözüyle demokratik anayasa nasıl olmalıdır gündemiyle Türkiye Öğrenci Meclisi’nin toplanması şeklinde yapıldı.

Belki ilk bakışta vay be bakanlık öğrencilerin fikirlerini önemsiyor gibi bir imaj oluşuyor olabilir. Ama gerçeklerin öyle olmadığını şimdi gözler önüne sereceğim.

Öncelikli olarak biz temsilciler olarak temsil ettiğimiz kitlenin sorunlarını çözmek için ilgili kişilerle temsil ettigimiz kitle arasında köprü görevi görmektir. Böyle bir görevimiz varken biz temsilcilerin mecliste bir araya gelip ortak sorunlarımız üzerine gündemlerimizi belirleyip o konular üzerinde konuşmamız gerekirken bizim gündemimiz önceden belirleniyor. Bu antidemokratik bir uygulamadır. Bu uygulamanın bir kuşa, kafesin içinde özgürsün demekten hiçbir farkı yoktur.

Diğer bir husus ise on beş milyonu aşkın öğrenciyi temsilen meclise gelen o kadar kişinin yönergenin değişmesi konusundaki önerileri hiçbir şekilde dikkate alınmadan bu şekilde yönergede bir değişiklik yapılması tüm öğrencilere yapılmış bir saygısızlıktır.

Demokrasi naraları atan büyüklerimiz öğrencilere karşı hiç de demokratik davranmamaktadır. Artık eskisi gibi değil. Her türlü bilgiye istediğimiz gibi ulaşıyoruz. Neyin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz. Sizler mecliste uyurken biz ise o meclisteki kısıtlı zaman zarfında temsil ettiğimiz kardeşlerimizin sorunlarını nasıl en iyi şekilde dile getirebiliriz onun derdinde oluyoruz.

Sizler maaşlarınıza gizli gizli zam yaparken bizler hiçbir karşılık beklemeksizin temsil ettiğimiz kitle için koşuşturuyoruz.

Belki haykırışlarımızı yine duymamazlıktan geleceksiniz. Ama şunu bilin ki bu vatan ecdadımızdan bize emanettir. Her karışında şehit kanı olan vatanımızda hakkıyla yerine getirmediğiniz görevler için geleceğin mimarları olacak olan biz gençler sizlere hesap sormaktan geri kalmayacağız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir