Kültür ve Kaynaşma Gezisi Nasıl Yapılır?

Kültür ve Kaynaşma Gezisi Nasıl Yapılır?
Muhammed Muhsin AKSOY (25 Ocak 2012)

Bir ilin İl Öğrenci Meclisi Başkanısınız ve diğer illerde bulunan başkanları ilinizde ağırlamak istiyorsunuz. Bu yazımda bu konuyla ilgili yapmanız gerekenleri elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

1. İNANMAK: Öncelikli olarak bu işi yapabileceğinize inanmanız gerekiyor. İnanmak başarmanın yarısıdır.

2. GEZİ PLANI HAZIRLAMAK: Nasıl bir organizasyon düşünüyorsanız ona göre bir plan hazırlamalısınız. Mesela üç günlük bir organizasyon nasıl olabilir.

İlk gün gelenlerin karşılanması ve akşam da bir açılış programı. İlinizi tanıtan sinevizyon ve geziye katılan il başkanlarının teşekkür konuşmaları. Eğer hediye hazırlama imkanınız olduysa o hediyelerin başkanlara takdim edilmesi. Bu programa vali, il milli egitim müdürü gibi ilinizde bulunan üst kademe davet edilmelidir.

Geriye, ertesi günlerde de ilinizde bulunan tarihi turistik yerlerin büyük bir kısmını gezebileceğiniz güzel bir program ayarlamak kalıyor.

3. GEZİ ŞARTLARINI BELİRLEMEK: Gezi şartlarından kastım şu; geziye katılacak kişilerin yol ve konaklama masraflarını siz mi karşılayacaksınız. Refakatçi kabul ediyor musunuz?

Şöyle bir not ekleyeyim, eğer ulaşım masraflarını karşılayamazsanız gezi ne kadar iyi olursa olsun çağıracak olduklarınız öğrenci olması hasebiyle o geziye 10 tane ilin katılımı bile büyük bir başarı olacaktır.

İyi bir katılım için katılımcıların yol masrafları mutlaka karşılanmalıdır. Refakatçilerin yol masrafları da karşılandığı taktirde katılımcı sayısı daha da fazla olacaktır. O kadar imkanınız yoksa bile en azından refakatçilerin konaklama masraflarını karşılayabilirsiniz.

Bilet konusuna gelince ya katılımcılar alır geldiklerinde ödemesini yaparsınız. Tabi bu gezi organizasyonu esnasında zaman kaybına neden oluyor genelde. Ya da bizim yaptığımız gibi biletlerini önceden ayırırsınız ve kendilerini arayıp saatlerin onlar için uygunluğunu teyit ettikten sonra bileti siz alırsınız.

4. KATILIMCI SAYISININ TESPİTİ: Hazırlamış olduğunuz gezi programını ve katılım şartlarını belli bir tarihe kadar geri dönüş yapılacak şekilde resmi yazıyla diğer illere göndermelisiniz. Bu kadarı yeterli mi? Tabiki de hayır!

Tüm illerimizin bulunduğu bir liste hazırlıyorsunuz. Bu listedeki tüm illerimizi sırayla aramaya başlıyorsunuz. İletişim bilgileri size ulaşmamış olan iller olabilir. Bu bir bahane değil. Sana iletişim bilgileri ulaşmayan ilin milli eğitim müdürlüğünü arayarak bir şekilde o başkana ulaşıp gezi programınızı anlatıyorsunuz. Kaç kişi katılabileceğini soruyorsunuz ve şu tarihe kadar kendisinden cevap beklediğinizi söylüyorsunuz. Tüm başkanları bu şekilde arıyorsunuz.

Elinizde bulunan listeye kimin gelip kimin gelmeyeceğini ve katılacak kişilerden hangilerinin refakatçi ile geleceğini not alıyorsunuz. Bu listeye göre geziye katılacak kişi sayısı az çok belli oluyor. Tabi her zaman yaklaşık 5 kişilik ekleme ve çıkarmaya hazırlıklı olmak gerekir. Son anda vazgeçenler olabileceği gibi son anda katılmak isteyenler de olacaktır.

Geri dönüş yapmalarını istediğin kişilerin birçoğu size geri dönüş yapmayacaktır. Onları tekrar aramanız gerekecek.

Başkanlarla konuştuğunuz her konuyu not almanız şart! Yoksa kendileriyle konuştuğunuz konuyu unutmamanız olanaksız. Çünkü kısa bir zaman zarfında birçok kişiyle iletişim kuruyorsunuz.

5. GEZİ İÇİN SPONSOR: Tahmini katılımcı sayısını tespit etmiş oldunuz. Şimdi sıra hazırlamış olduğunuz gezi programını ve ulaşım giderleri vs bu tür masraflar için kendinize sponsor bulmaya geldi. İlinizde bu konuda size yardımcı olabilecek insanlar bulmanız gerekecek. Bu vali olabilir veya ilçenizin kaymakamı olabilir, ilinizin tanıtımı için çaba sarfeden sivil toplum kuruluşları veyahut iş adamları olabilir. Gezi programınızdan hangi konulara kimin sponsor olacağını belirlemeniz gerekiyor.

Emin olun bu işleri düşünmek yapmaktan daha zor. Eğer bu işi zihninizde çözdüyseniz artık o iş Allah’ın izniyle çok kolay olacaktır.

Bu geziler için destek istediğiniz kişilere şunları söyleyin. Ülkemizi tanıtman için hiçbir niteliği olmayan turistleri yedirip içirip yolluyoruz. Ama ülkemizin geleceğinin teminatı olan bu illerinde seçilmiş gençler için masraftan kaçınıyoruz. Bu büyük bir yanlıştır. Ülkemizi önce kendi gençlerimize tanıtmalıyız.

Vermiş olduğum bilgilerin sizlere yardımcı olacağını temenni ediyor yapacak olduğunuz çalışmalarda başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir