Fetih Yıl Dönümünde Yükselen Gençlik

Allah (cc) nasip etti Yükselen Gençlik Derneğimizi İstanbul’un fethinin yıldönümü olan 29 Mayıs 2013 tarihinde kurduk.

Mesajım genel itibariyle Yükselen Gençlik Derneği’nin kuruluş süreci, neden kurulduğu, derneğin mevcut durumu ve çevreden aldığımız soruları cevaplar nitelikte olacaktır.

Yükselen Gençlik Derneği’nin temelleri 2012 yılı Nisan ayında atıldı. Farklı görüşlerin bir arada çalışma ortamı bulduğu gençlik meclisleri ve öğrenci meclisleri gibi oluşumlarda görev yapan arkadaşlarımızla istişarelerde bulunduk. Herkes tarafından olmasa da bu oluşumlarda farklı görüşlere sahip olunmasına rağmen aramızda samimi bir bağ oluşuyordu. Aslında olması gereken de buydu. Ama Osmanlı’nın yıkılışından günümüze kadar yaşanan çeşitli süreçler neticesinde insanımız çeşitli fırkalara ayrılarak kardeş kavgası çıkarıldı. Bu durum neticesinde yaşadığımız kardeşlik, anlayış ve hoşgörü duyguları bize olağanüstü bir şeymiş gibi geliyor.

Geçmişten günümüze kadar gelen ve tesirleri halen devam etmekte olan bu duruma bir çözüm bulmak gerektiğine inanan gençler olarak bir çalışma yapmamız gerektiğini düşündük ve bunun için ilk aşamada bir platform kurmaya karar verdik. Platformun ismini “Yükselen Gençlik” olarak belirledik. Bu çalışmanın 1. yıldönümünde yani 29 Mayıs 2013 tarihinde ise genişleyen halkamız ve oluşan olumlu izlenimler neticesinde Yükselen Gençlik Derneği’ni kurduk.

Herkesin merak ettiği bir konuyu da açıklamakta fayda görüyorum. Yükselen Gençlik Derneği yeni bir ideolojik akım değildir. Zaten böyle bir iddiamız olsa Yükselen Gençlik hareketinin amacıyla çelişen bir durum ortaya çıkar. Yükselen Gençlik; milli ve manevi değerlere sahip ama farklı düşüncelere ve ideolojilere mensup gençleri bir arada çalışmaya teşvik eden gönüllü birlikteliğin adıdır. Burada oluşturulacak sevgi ve kardeşlik bağlarıyla topluma öncülük edecek olan bu gençlerle farklı görüşlerdeki insanların birbirlerine olan önyargıları kırılacaktır.

Yükselen Gençlik Derneği’mizi kurduktan hemen sonra kurumsallaşma sürecimizi başlattık. Yaptığımız hazırlıklar neticesinde 12 Temmuz 2013 tarihinden itibaren genele yayılarak üye alımlarına başladık. Üye alımına başladığımız günden bu mesajı yayınladığımız güne kadar daha  bir hafta geçmesine karşın 19 farklı ilimizden üyemizi aramıza dahil ettik. Üyelerimiz arasındaki arkadaşlarımızdan birçoğunun; on binlerce, yüz binlerce ve milyonlarca kişiyi genç yaşta temsil etmiş olmaları ve bizimle birlikte bu yola baş koymuş olmaları bizlere hedefimize ulaşma noktasında umut vermektedir.

Derneğimiz üye alımlarına devam ederken aynı zamanda Genel Merkezimizde, Bölgelerimizde ve illerimizde görevlendirmelere de başlamıştır. Dernek olarak kurumsallaşma ve teşkilatlanmamızı tam manasıyla tamamlamamızın akabinde inşallah amacımıza uygun çeşitli faaliyetlerle karşınızda olacağız.

Başlatmış olduğumuz bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor Mübarek Ramazan ayınızı tebrik ediyorum. 19.07.2013

Muhammed Muhsin AKSOY
Yükselen Gençlik Derneği Genel Başkanı