Cübbeli Ahmet Hoca

Cübbeli Ahmet Hoca
Muhammed Muhsin Aksoy (15 Aralık 2011)

Geçtiğimiz hafta hepimizin tanıdığı Cübbeli Ahmet Hoca insan ticareti ve mafya ile ilişki kurmak gibi çeşitli suçlamalarla tutuklandı.

Bu yazımda bu süreçle ilgili birtakım değerlendirmelerde bulunmak istiyorum.

Cübbeli Ahmet Hocanın tutuklanmasının ardından hemen hemen tüm haber ajansları bu haberi yayımladılar. Bazı haber ajansları ise hemen fotoğraflar yayınladılar. Videolar yayınlandı. Yargılanma süreci devam ederken Cübbeli Ahmet Hocayı mahkeme değil basın yargıladı. Gerçi yargıladı da denmez yargısız infaz yaptı diyelim.

Bir Müslüman olarak kesin olmayan bir konu hakkında taraf olamayız. Ancak Cübbeli Ahmet Hocayı tanıdığımız kadarıyla kendisine yöneltilen suçlamaları işlemiş olduğuna inanmıyoruz. Mahkeme kararı açıklanana kadar kanıtlar netleşene kadar da kesin suçludur veya kesin suçsuzdur diyemeyiz.

Son günlerde video görüntülerinin sahte olduğu yönünde haberler de çıkmaya başladı. Belli bir süre sonra belki de Cübbeli Ahmet Hoca suçsuzdur diye mahkeme karar verecek. Bu şekilde Cübbeli Ahmet Hoca tahliye edilecek.

Peki bu şekilde bir sonuç çıkması halinde basında çıkan haberler ne olacak? Haksız yere bir insanı karalamak bu kadar kolay mı? Basının hukuki süreci devam eden bir davadaki sanığın suçu ispat edilmeden böyle karalanması ne derece doğru?

Cübbeli Ahmet Hoca olayı sadece bir örnek. Basın henüz sonuçlanmayan birçok dava hakkında yorumlar yapıyor suçluyu suçsuzu belirliyor.

Basınımızın sonuçlanmamış davalar hakkında daha hassas davranmasını ve sadece traj için haber yapmamasını temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir