Büyüklere Facebook ve Twitter Görevi

Büyüklere Facebook ve Twitter Görevi
Muhammed Muhsin AKSOY (25 Temmuz 2011)

İnternet günümüzde çok büyük bir güç haline geldi. Ağırlıklı olarak gençlerin bulunduğu sosyal ağlar genellikle sahipsiz kalıyor. Sahipsiz kalan gençleri birileri bir şekilde belirsiz bir yöne doğru sürüklüyor.

Değerli büyüklerimizi aktif bir şekilde internet ortamına davet ediyorum. Mesela Facebook son yıllarda ön plana çıkan bir internet sitesi. Her evden en az bir kişinin bu sitede üyeliği bulunuyor. Bu kadar çok üyesi olan bir site ve tüm üyeler sürekli etkileşim halindeler. Site içerisinde kimlerin kurduğu belli olmayan dini, sportif, siyasi ve çeşitli gruplar oluyor. Bu tür gruplarda insanları dini yönden olumsuz yönde yönlendirip belki de inancını tehlikeye sokacak paylaşımlar yapılıyor. Ortak bir değer için kurulduğu düşünülen gruplar kurulup, buralarda provokasyon yapılıp belli kesimde halk karşı karşıya getirilebiliyor.

Yani büyüklerimizin bizlere evde, sokakta sahip çıktıkları gibi Facebook, Twitter gibi büyük sosyal ağlarda sahip çıkmaları gerekiyor. Çünkü artık kimler tarafından hazırlandığı bilinmeyen videolar izliyor, kimin söylediğini bilmediğimiz kişiler tarafından yönlendiriliyoruz. 300.000’i aşkın üyelere sahip gençleri yanlış yönlendiren bir sürü gruplar var. Bunları kuranlar kimler belli değil.

Büyüklerimiz ne yapmalı? Doktorsa güncel olan sağlık konularıyla ilgili paylaşımlar yapmalı bizleri bilgilendirmeli. Polis ise provokasyonlara karşı bizleri uyarmalı. Müftüyse güncel olan dini konular hakkında paylaşımlar yaparak bizleri bilgilendirmeli yanlışa düşmemize engel olmalı. Örnekleri genişletebiliriz. Yani herkes kendi alanında internet ortamında hizmet vermeli. Ülkemizin geleceği olan gençler, faili meçhul kişilere teslim edilmemelidir.

İnsanlar doğruyubulur. Herkesin yanlışı konuştuğu yerde doğruyu bulmak zordur. Ama birileri çıkar bazı doğru şeyleri düşünmeye sevk ederse insanlar doğruyu bulur. Bu yüzden dolayıdır ki büyüklerimizin internet ortamlarında aktif olması ve bizleri bu bilgi karmaşasından kurtararak iyiliklere-güzelliklere ulaşmamıza ve doğru bilgiler edinmemize vesile olmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir