Biyografi

muhammed-muhsin-aksoyMuhammed Muhsin AKSOY, 23 Haziran 1990 yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğdu.

Babası Trabzon’un Maçka ilçesinde yaşamış olan Abdullah Aksoy’dur. İlçe Müftüsü olan babasının birçok yerde görev yapması nedeniyle çocukluğu muhtelif şehirlerde geçen Aksoy’un annesi ise Emine Hanımdır.

Aksoy, ilköğrenimine Trabzon – Düzköy Merkez İlköğretim Okulunda başladı. Babasının Trabzon’un Hayrat ilçesine tayin olması dolayısıyla ilkokul öğrenimini Hayrat Merkez İlköğretim Okulunda tamamladı.

2003 – 2004 eğitim öğretim yılında ilk tahsilini tamamladı. 2004 – 2005 eğitim öğretim yılında Hayrat ilçesi Güneşalan (Hundez) Kur’an Kursunda Kur’an-ı Kerim eğitimine başladı. Eğitimine 2005 – 2006 eğitim öğretim yılında aynı ilçede bulunan Balaban Kur’an Kursunda devam ederek eğitimini tamamladı.

Babasının Rize’nin Kalkandere ilçesine tayini dolayısıyla 2006 yılında Kalkandere İmam Hatip Lisesinde eğitimine başladı. 2. sınıfa da aynı okulda devam ederken babasının tayini Trabzon’un Dernekpazarı ilçesine çıkması nedeniyle, ilk dönemini burada tamamladı. Aynı yıl içinde Çaykara İmam Hatip Lisesine kaydını aldı ve lise eğitimini 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Çaykara İmam Hatip Lisesinde tamamladı.

Lise öğrenimi esnasında;

5. Dönem Rize İl Öğrenci Meclisi Üyeliği (2006-2007)

7. Dönem Trabzon İl Öğrenci Meclisi Başkan Vekilliği (2008-2009)

8. Dönem Trabzon İl Öğrenci Meclisi Başkanlığı (2010-2011)

8. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlığı (2011-2012) yaptı ve bir müddet Dernekpazarıspor’da amatör olarak futbol oynadı.

Güncel meselelere karşı duyarlı olan Aksoy, gençliğe yönelik konular başta olmak üzere güncel ve siyasi konular hakkında bir dönem Of’un Nabzı Gazetesi ve Haberdem gibi yayın kuruluşlarında köşe yazarlığı yapmıştır. Son dönemlerdeki yoğun faaliyet temposu dolayısıyla yazım hayatına biraz ara verme kararı alan Aksoy şu anda Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenimine devam etmekte olup KTÜ İlahiyat Fakültesi Öğrenci Temsilciliği görevini yürütmektedir. İki yıl boyunca KTÜ İlahiyat Kulübü Başkanlığı yapmıştır.

Öğrenci Meclisleri, Öğrenci Konseyleri, Öğrenci Kulüpleri ve Gençlik Meclisleri gibi oluşumların hepsinde çeşitli görevlerde bulunan Aksoy, gözlemlediği genel sıkıntıların çözümü için öğrenci meclislerinde ve çeşitli gençlik organizasyonlarında görev alan gençlerle bir araya gelerek 29 Mayıs 2013 tarihinde Yükselen Gençlik Derneği’ni kurmuş olup bu derneğin Genel Başkanlık görevini yürütmektedir.

Aksoy, ülkemizden başlayarak; adaletin, huzur ve barışın hakim olduğu bir dünya düzeninin kurulması için mücadele etmeyi kendisine ilke edinmiştir.